Vänrikki Stoolin katu 12b
Töölö, Helsinki | Kerrostalo | 3h+k+halli
-
597 000 €
Skuldfritt pris
-
86 m2
Boarea
-
464,40 €/mån
Underhållsavgift
-
1936
Byggnadsår
Tervetuloa tutustumaan klassiseen helmeen Helsingin sydämessä, Vänrikki Stoolin kadulla. Tämä historiallisen viehättävä läpitalon huoneisto tarjoaa upeat puitteet unelmien kodille, joka yhdistää arvokkaan menneen ajan tunnelman ja modernin asumisviihtyvyyden.
Vuonna 1936 valmistunut huoneisto sijaitsee kerrostalon viidennessä kerroksessa ja sen houkutteleva pohjaratkaisu käsittää kolme huonetta, keittiön sekä tilavan hallin. Vaikka asunto vaatii kunnostusta, se tarjoaa ainutlaatuisia mahdollisuuksia luoda persoonallinen ja viihtyisä koti. Asunnon suuret ikkunat tuovat tilaan runsaasti luonnonvaloa ja tarjoavat inspiroivia kaupunkinäkymiä, joista on vaikea olla vaikuttumatta. Tämä on täydellinen mahdollisuus niille, jotka haluavat remontoida kodin juuri omaan makuunsa sopivaksi.
Itse taloyhtiö henkii 1930-luvun arvokasta tunnelmaa ja kätkee sisäänsä monia tarinoita. Talo sijaitseen Heperian puiston laidalla, jossa vehreys kohtaa urbaanin elämän sykkeen. Huoneisto vaatii kunnostusta, mutta tuo samalla mahdollisuuden vaikuttaa rakennuksen tulevaisuuteen ja arvon nousuun. Avoin näkymä viidenteen kerrokseen takaa rauhalliset puitteet hektisen kaupunkielämän keskellä.
Sijainti Vänrikki Stoolin kadulla on yksi elämänlaadun kulmakivistä. Alueelta löydät laadukkaat palvelut, kuten ravintolat, kahvilat ja kulttuurikohteet, ja liikkuminen eri puolille Helsinkiä on vaivatonta kattavan julkisen liikenteen ansiosta. Perheet arvostavat alueen koulu- ja päiväkotitarjontaa, kun taas aktiivisille asukkaille viereinen Töölönlahti tarjoaa upeat ulkoilumahdollisuudet. Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän ainutlaatuiseen kohteeseen paikan päälle!
Intresserad av denna bostad?
Kontakta oss eller lämna ett meddelande
HUONEISTO
- Osakkeet
- 32-34
- Hallintamuoto
- Asunto-osakeyhtiö
- Huoneluku
- 3h+k+halli
- Kerros
- 5
- Kerroksia
- 6
- Asuinpinta-ala
- 86,0 m²
- Muut tilat
- 0,0 m²
- Lisätietoja pinta-alasta
- Yhtiöjärjestyksen mukainen. Isännöitsijäntodistuksen mukainen.
- Näkymät
- Läpitalon, itä-länsi kadulle ja pihalle.
- Keittiön kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Keittiö remontoitava.
- Kylpyhuoneen varustus
- Pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku
- Kylpyhuoneen lattiamateriaali
- Laatta
- Kylpyhuoneen seinämateriaali
- Kaakeli
- WC-tilojen kuvaus
- Lukumäärä: 1
Lattiamateriaalit: laatta - Sauna
- Ei saunaa
- Makuuhuoneen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Lukumäärä: 2
Lattiamateriaalit: parketti, lauta
Seinämateriaalit: maalattu - Oleskelutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Lattiamateriaalit: parketti
Seinämateriaalit: maalattu, tapetti - Muutostyöt huoneistossa
- 2022 kph laaja vesivahinkoa . Yhtiökorjasi vahingon.
- Kunto
- Välttävä
KIINTEISTÖ- JA YHTIÖTIEDOT
- Yhtiön nimi
- Asunto-osakeyhtiö Etelä-Hesperiankatu 8
- Tontin omistus
- Oma
- Tontin koko
- 746,00 m²
- Käyttöönottovuosi
- 1936
- Lisätietoja energiatodistuksesta
- Voimassa 18.4.2034
- Energialuokka
- E2018
- Tehdyt korjaukset ja remontit
- Kuntoarvio 2025
Energiatodistuksen päivitys 2024
A1, A2, A6, A7 vesivahingon korjaustöitä 2023-2024
A14, A18 vesivahingon korjaustöitä 2022
Sulanapitokaapelit 2020
Ilmanvaihdon parantaminen ullakolla 2019
Pesutuvan siivous ja maalaus 2019
Ala-aulojen seinien maalaus ja patteriritilöiden kunnostus 2018–2019
Lämmitysverkoston perusparannus, sisältäen patteri- ja linjaventtiilien uusiminen 2018
Poistoilmahormien tarkastus, nuohous ja puhdistus 2018
Taloyhtiön asunnon A1 kunnostus 2017
Vinttiovien lukituksen muutos iLoq-sarjaan 2017
Peltikaton maalaus 2016
Ala-aulojen maalauskunnostus 2015
Pääsisäänkäyntiovien kunnostus 2015
Porrashuoneiden maalaustyöselostus 2014
Liiketilojen ikkunakunnostuksen loppuunsaattaminen 2014
Aluskatteellinen peltikatto, kustannukset rahastoitu 2013
Lämmönvaihtimen uusiminen 2013
Ylimpien kerrosten patteriventtiilien ja ilmaruuvien vaihto 2013
Peltikaton uusinnan suunnittelu 2012
B42 kylpyhuoneen korjaus (viemärivuoto) 2012
Kuntoarvio 2011
Ison liiketilan ikkunoiden uusinta sekä ovien kunnostus, liiketilan kohdalta kunnostettiin
myös kellarin ikkunat
2010
Porttikäytävän vesieristeen uusinta sekä pihan kunnostus ja lämmityskaapelit 2009
Torniosan pellitys 2009
Pihajulkisivun ja tuuletusparvekkeiden kunnostus 2005
Korvausilmaventtiilit 2004
Julkisivun erkkeri-ikkunoiden betoniset ikkunalistat 2004
Asuinhuoneistojen ikkunat ja parvekeovet 2003
Hissien peruskunnostus 2000
Julkisivun parvekkeet 1995
Putkiremontti 1991
Porrashuoneet 1988
Sähkönousut 1986
Kaukolämpö 1984 - Tiedossa olevat tulevat korjaukset/remontit
- PTS 2026-2036
2026
Parvekkeiden ja julkisivun kuntotutkimus
Vedonparantajien vaihto
2027
Ovipuhelinjärjestelmä, hissien kuntoarvio
Vierustojen tiivistäminen, LVV-kuntotutkimus, runkorakenteiden tutkimus,
märkätilojen kartoitus, radonmittaus
Lukkojen uusiminen
2028
Julkisivut, ikkunat, parvekkeet
2029
Yleisten tilojen pintakunnostus
2032
Vedonparantajien huolto
2033
Ilmanvaihto (puhdistus + säätö), tekniset tilat, kuntoarvion päivitys
2034
Sähkö- ja telejärjestelmien uusiminen
2035
Lämmönjakokeskus, säätölaitteet, linjaventtiilit, porraskäytävät - Isännöitsijäntodistuksen mukainen päivämäärä
- 15.08.2025
- Lainat
- 8 630,89 €
- Kiinnitykset
- 484 000,00 €
- Isännöitsijä
- Isännöintitoimisto Töölön Isäntä Oy
Eteläinen Hesperiankatu 18 lh 2
00100 Helsinki
Puhelinnumero
+358449883289
Sähköposti
asiakaspalvelu@toolonisanta.fi
Isännöitsijä
Mikko Tähtinen
Puhelinnumero
+358449883289
Sähköposti
mikko@toolonisanta - Kiinteistönhoito
- Huoltoyhtiö
- Hissi
- Taloyhtiössä on hissi
- Taloyhtiössä muuta
- Ulkoiluvälinevarasto, kellari- ja ullakkokomerot.
MUITA TIETOJA
- Kaavoitus
- Asemakaava
- Lisätietoa kaavoituksesta
- Lisätiedot Helsingin kaupunki, www.hel.fi/kaavoitus
- Hoitovastike
- 464,40 €/kk (5,40 €/m²)
- Yhtiövastike yhteensä
- 477,73 €
- Rahoitusvastike
- 13,33 €/kk (0,16 €/m²)
- Muut maksut / lisätietoa maksuista
- Käyttösähkö kulutuksen mukaan.
Kotivakuutus omien sopimusehtojen mukaisesti. Varainsiirtovero 1,5% velattomasta myyntihinnasta
Hall. valtuudet periä enint. kaksi ylim. hoitovastiketta.
Myyjällä on kaupan kohteeseen kohdistuva sähköinen omistajamerkintä huoneistotietojärjestelmässä. Ostajan tulee hakea omistusoikeuden rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta. Ostaja vastaa tällöin omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista. Ostajan pankin ostajalta mahdollisesti veloittamista kaupantekoon, omistusoikeuden rekisteröintiin tai panttausmerkinnän hakemiseen liittyvistä kustannuksista ostaja saa tiedon pankiltaan.
HINTA
- Myyntihinta
- 596 560,88 € (6 936,75 €/m²)
- Velaton hinta
- 597 000,00 € (6 941,86 €/m²)
- Velkaosuus
- 439,12 € (5,11 €/m²)