Uudenmaankatu 23
Keskusta, Helsinki | Kerrostalo | 3h,k
-
896 000 €
Skuldfritt pris
-
112 m2
Boarea
-
560,00 €/mån
Underhållsavgift
-
1892
Byggnadsår
Huoneisto arvokkaalla sijainnilla Punavuoressa.
Helsingin keskustan arvostetulla alueella sijaitseva asunto on ollut viimeiset vuodet vähäisellä järjestökäytössä. Asunnossa on isoja tiloja, jotka on hyvällä suunnittelulla mahdollisuus muuttaa omiin tarpeisiin sopiva.
On harvinaista, että tällaisella sijainnilla on tarjolla asunto, jossa remontteja on tehty vähänlaisesti, kuitenkin niin, että peruskunto on hyvä. Huoneiston ikkunat avautuvat rauhalliselle sisäpihalle. Parkkipaikat jonotuksella niin, että haltija vaihtuu syksyisin kuuden vuoden sykleissä.
Taloyhtiö edustaa keskustan arvostettua rakennuskantaa ja sopii asukkaalle, joka arvostaa sijaintia ja arvorakennusta korkeine huoneineen.
Helsingin keskustassa kulttuuri, ravintolat, kaupat ja liikenneyhteydet ovat lähellä. Merellinen kaupunkiympäristö puistoineen tuo vastapainoa vilkkaalle katuelämälle.
Voisiko tämä olla uusi kotisi. Esittelemme huoneistoa yksityisesti.
Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi!
Esittelyt ja tiedustelut:
Terhi Westerberg
044 242 2229
terhi@bo.fi
Intresserad av denna bostad?
Kontakta oss eller lämna ett meddelande
HUONEISTO
- Osakkeet
- 151-158
- Hallintamuoto
- Asunto-osakeyhtiö
- Huoneluku
- 3h,k
- Kerros
- 1
- Kerroksia
- 4
- Asuinpinta-ala
- 112,0 m²
- Muut tilat
- 0,0 m²
- Lisätietoja pinta-alasta
- Pinta-aloja ei ole tarkistusmitattu. Suositellaan pinta-alojen tarkistusmittausta. Yhtiöjärjestyksen mukainen. Isännöitsijäntodistuksen mukainen.
- Näkymät
- Ikkunat Bulevardille päin sisäpihalle.
- Keittiön kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Keittiössä, liesi/uuni, jääkaappi, astianpesukone, tasot ja kaapistot.
Lautalattia.
Remontin ajankohta ei ole tiedossa. Isännöitsijältä tai osakkaalta ei löydy remontti-ilmoitusta tai asiakirjoja. - Keittiön muut varusteet
- Astianpesukone
- Pesutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Laatoitettu, suihku, wc-istun, peili.
Remontin ajankohta ei ole tiedossa. Isännöitsijältä tai osakkaalta ei löydy remontti-ilmoitusta tai asiakirjoja. - Sauna
- Ei saunaa
- Makuuhuoneen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Lukumäärä: 1
- Oleskelutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Lautalattiat, maali, kakluuni, joka ollut pääosin käyttämättä. Nuohous tulee suorittaa jos kakluunin aikoo ottaa käyttöön. Mahdolliset kunnossapitotoimet jää ostajalle.
- Lattiamateriaali
- Lautalattiat huonetiloissa. Kylpyhuoneessa laatta.
- Muuta kauppaan kuuluvaa
- Kiinteiät kaapisto.
- Muutostyöt huoneistossa
- Kylpyhuoneremontti, keittiöremontti.
- Kunto
- Ei luokiteltu
- Lisätietoa kunnosta
- Hyvä/ tyydyttävä kunto. Ollut pääasiassa kokouskäytössä.
- Takka
- Useita kaakeliuuneja
- Takkatiedot
- Takka, muu
KIINTEISTÖ- JA YHTIÖTIEDOT
- Yhtiön nimi
- Asunto Oy Uudenmaankatu 23-Bostads Ab Nylansgatan 23
- Tontin omistus
- Oma
- Tontin koko
- 1 258,00 m²
- Rakennusvuosi (aloitettu)
- 1892
- Käyttöönottovuosi
- 1892
- Lisätietoja energiatodistuksesta
- Voimassa 12.3.2034
- Energialuokka
- D2018
- Tehdyt korjaukset ja remontit
- 1970 - 1985 Viemäreiden korjaukset vaiheittain
1989 Lämmityskeskus
1990 - 1991 Julkisivut
1993 B-portaan hissin asennus
1993 Kaasulajin vaihto
1994 Ilmanvaihtohormit ja kattotyöt
1996 Porrashuoneiden entisöintimaalaus
1997 Parvekeventtiilien uusinta
1997 Patteriverkoston säätö
1999 Pihaparvekkeet kunnostettu
2000 Katuparveke ja porttikäytävä kunnostettu
2001 Viemärihuuhtelu
2001 Hormien puhdistus ja kartoitus
2002 Ikkunoiden huoltomaalaus
2003 - 2004 Kellaritilojen asbestin poistoa ja lattioiden kunnostusta
2003 Vesijohtojen ja viemäreiden kuntotutkimus
2009 Lämmönjakohuoneen saneeraus
2012 - 2013 LVI-saneeraus
2013 - 2014Julkisivukuntotutkimus
2013 Kaukolämpölaitteiden uusinta
2014 Portin automatisointi ja entisöinti
2014 Wc:n rakentaminen kellaritilaan
2014 Ulkovaipan kuntotutkimukset
2015 Sisäpihan ja porttikäytävän rappauskorjaus ja valaistus
2018 - 2019 Kellarin (F-porras) vuoratilan rakennekorjaukset ja iv työt
2018 Ikkunoiden kunnostaminen
2018 Uudenmaankadun puoleisen kadun rautakaiteet uusittu
2019 - 2022 Sähköurakka
2021 Peltikaton kunnostus
2021-2023 Sähköurakan suunnittelu ja urakointi
2025 Palovaroittimien lakimääräinen asennus
2025 Kattoon tehtävät huolto toimenpiteet ja vesivahinkoja ennakoiva paikkaus
2025 Hormien paikkaamiset ja vedonparantajat
2025 Peltihattujen korjaamiset - Lisätietoja autonsäilytyspaikoista
- Autopaikat varattuna kaikki. Kuukausipaikoitusmahdollisuus Erottajan parkkihallissa. Helsingin kaupungin asukaspysäköintitunnusta voi hakea.
- Rajoitukset
- Yhtiöllä on lunastusoikeus. Osakkailla on lunastusoikeus.
- Isännöitsijäntodistuksen mukainen päivämäärä
- 31.03.226
- Lainat
- 499 593,45 €
- Kiinnitykset
- 2 654 090,00 €
- Isännöitsijä
- Isännät Oy
Kansakoulunkatu 5 B 14
00100 Helsinki
Jesse Mäntylä
p. 0108383405
jesse.mantyla@isannat.fi - Kiinteistönhoito
- Huoltoyhtiö
- Taloyhtiössä muuta
- Kellarikomero.
MUITA TIETOJA
- Kaavoitus
- Asemakaava
- Lisätietoa kaavoituksesta
- Kruununhaan, Kaartinkaupungin, Ullanlinnan ja Punavuoren kottelin asemakaavat päivitetään vastaamaan nykyistä rakennettua tilannetta sekä yleiskaavan määräyksiä- hanke.
Fredrikintori- rakenteilla.
Hetalahdenranta- hanke.
Lisätietoa kaavoituksista Helsingin kaupunki. - Vapautuu
- Sopimuksen mukaan
ASUMISKUSTANNUKSET
- Hoitovastike
- 560,00 €/kk (5,00 €/m²)
- Yhtiövastike yhteensä
- 627,20 €
- Rahoitusvastike
- 291,20 €/kk (2,60 €/m²)
- Vesimaksu
- 25,00 €/hlö/kk
- Muut maksut / lisätietoa maksuista
- Autopaikan avainpantti 60 euroa/kpl.
Laskutusmaksu 10 euroa - Autopaikka
- 95,00 €/kk
HINTA
- Myyntihinta
- 875 125,82 € (7 813,62 €/m²)
- Velaton hinta
- 896 000,00 € (8 000,00 €/m²)
- Velkaosuus
- 20 874,18 € (186,38 €/m²)