Melkonkatu 3
Lauttasaari, Helsinki | Kerrostalo | 3h+avok.+kph+las. parv. (yj. 3h+pk)
-
429 000 €
Skuldfritt pris
-
64,50 m2
Boarea
-
251,55 €/mån
Underhållsavgift
-
1973
Byggnadsår
Läpitalon, parvekkeellinen koti huippuhyvässä yhtiössä Lauttasaaren idyllissä.
Vehrein näkymin, niin ihanan lähellä meren rantaa sijaitsee tämä kolmio näppärissä neliöissä kahden makuuhuoneen ja olohuone/keittiön yhdistelmänä. Olohuoneen tila jatkuu lasitetulla eteläparvekkeella ja makuuhuoneet suuntaavat kohti pohjoista. Vuonna 2023 putkiremontin yhteydessä uusittu kylpyhuone on siisti ja tässä huoneistossa sitä ei ole edes käytetty.
Huoneisto tuntuu olevan kerroksiaan korkeammalla, sillä talo nousee kivasti rinteeseen tämän rapun kohdalla. Maisemat ovat ihanan vehreät ja meren läheisyys on huumaavaa.
Taloyhtiöllä omalla tontillaan on monipuoliset yhteiset tilat, kuten vastikään uusittu,
ihana uima-allasosasto ja sen yhteydessä olevat saunatilat, jotka sijaitsevat sisääntulokerroksessa. Toimiva pesutupa ja modernit irtaimistovarastot löytyvät kätevästi myös pihatasosta. Hissi on.
Isot remontit on jo tehty, mm.
2023 linjasaneeraus, jolloin mm. putket, sähköt, märkätilat, allasosasto ja saunatilat uusittiin ja mm. tämän päädyn salaojat
2021-22 merkittävä energiaremontti, jossa siirryttiin maalämpöön, hankittiin aurinkovoimala ja poistoilmalämpöpumppu
2004 julkisivut lämpörapattu, ikkunat ja parvekkeet uusittu
Asunto Oy Melkonkatu 3 Bostads Ab:lla on talous hyvällä mallilla. Hoitovastike on ihanan huokea, vain 251,55 eur/kk (3,90 eur/m2/kk) eli asumiskustannukset ovat todellakin kadehdittavan maltilliset.
Vattuniemi on yksi Lauttasaaren halutuimmista asuinalueista. Se tunnetaan merellisestä tunnelmastaan, rantaraitistaan ja uimarannoistaan, jotka tarjoavat upeat puitteet ulkoilulle ja vapaa-ajan vietolle ympäri vuoden. Alueelta löytyy myös yllättävän monipuoliset palvelut, hyvät lähikaupat, kahvilat ja ravintolat ovat kävelyetäisyydellä, ja bussille on parin minuutin kävelymatka.
Asut luonnon äärellä, mutta kuitenkin vain lyhyen matkan päässä Helsingin keskustasta – erinomainen yhdistelmä kaupunkielämää ja luonnon läheisyyttä.
Mikäli harkitset ostotarjouksen tekoa, tilaa lisätiedot ja varaa esittelyaika - asunto vapautuu vaikka kaupanteosta. Lämpimästi tervetuloa.
MYYNTI:
Tiina Virjonen
Tiina@bo.fi
044 011 1066
Onko oma kotisi vielä myymättä?
Ota minut ja Bo LKV mukaasi aloittamaan uutta tarinaa ja kutsu kylään!
Lue lisää:
https://bo.fi/henkilo/tiina-virjonen/
Intresserad av denna bostad?
Kontakta oss eller lämna ett meddelande
HUONEISTO
- Osakkeet
- 171-176
- Hallintamuoto
- Asunto-osakeyhtiö
- Huoneluku
- 3h+avok.+kph+las. parv. (yj. 3h+pk)
- Kerros
- 4
- Kerroksia
- 6
- Asuinpinta-ala
- 64,5 m²
- Muut tilat
- 0,0 m²
- Lisätietoja pinta-alasta
- Pinta-ala ei ole tarkastusmitattu.
Mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa (rakennettu ennen vuotta 1992) poiketa olennaisesti nykyisten standardien mukaan laskettavasta asuinpinta-alasta. Todellinen asuinpinta-ala voi tarkistusmittauksen jälkeen olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä mainittua pienempi tai suurempi. Yhtiöjärjestyksen mukainen. Isännöitsijäntodistuksen mukainen. - Parveke
- Lasitettu
- Parvekkeen ilmansuunta
- Etelä
- Liesi
- Keraaminen
- Keittiön muut varusteet
- Astianpesukone, liesituuletin / suodatin
- Saunan kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Taloyhtiön saunan yhteydessä on myös upea uima-allasosasto.
- Makuuhuoneen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Lattiamateriaalit: parketti
Seinämateriaalit: maalattu - Oleskelutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Lattiamateriaalit: vinyyli
Seinämateriaalit: maalattu - Kunto
- Tyydyttävä
KIINTEISTÖ- JA YHTIÖTIEDOT
- Yhtiön nimi
- Asunto Oy Melkonkatu 3 Bostads Ab
- Tontin omistus
- Oma
- Tontin koko
- 3 332,00 m²
- Rakennusvuosi (aloitettu)
- 1973
- Käyttöönottovuosi
- 1973
- Lisätietoja energiatodistuksesta
- Viimeinen voimassaolopäivä 7.9.2033.
- Energialuokka
- D2018
- Tehdyt korjaukset ja remontit
- 1995 Kaukolämpölaitteet ja linjasäätöventtiilit uusittu 1996 Vesikatto
1998 Patteriventtiilit ja saunan osittainen kunnostus 1999 Jätekatos uusittu
2004 Julkisivut lämpörapattu, ikkunat ja parvekkeet uusittu
2005 Lukosto uusittu Exec-avaimelle,
2006 Hissien konehuoneiden ovet ja kattokuvut uusittu
2007 Kattovesikouruihin ja ränneihin asennettu lämmitysjärjestelmä,
saunat kunnostettu, Sonera toimittanut valokuituyhteyden
kiinteistöön
2009 Kiinteistön kuntoarvio
2010 LVV-Kuntotutkimus
2012 Salaojien ja sadevesiviemärien kunnostus talon eteläsivulla
2012 Vesijohtojen sulkuventtiilien uusiminen ja lämminvesiverkoston
virtaamansäätö, kuivauspattereiden venttiilien uusiminen
2013 Viemäriverkoston painehuuhtelu
2013 Porrashuonesaneeraus
2016 B-rapun sähköpääkeskuksen palovahinkokorjaus; uusi sähköpääkeskus
B-rapun huoneistoihin sähkönousut, tv-antennikaapelointi ja kat 6. telekaapelointi
Huoneistoihin uusi ryhmäkeskus ja telekaappi.
2016 LVV-kuntotutkimus (seuranta)
2017 Kaukolämpölaitteiden ja patteriventtiilien uusiminen, sekä
lämmitysverkoston perussäätö
2017 Uudet kattoturvatuotteet 2018 Julkisivun pesu
2018 Lukituksen uusiminen (Abloy Sento)
2019 Savunpoistolaitteiston uusiminen A ja C rapuissa (B rapussa uusittu 2016)
2019 Märkätilakartoitus
2019 Yläpihan ja parkkipaikan välisen aidan uusiminen
2019 IV-nuohous ja tasapainotus
2020 Linjasaneerauksen hankesuunnittelu
2020 Parvekkeen pieliseinien elementtisaumojen uusiminen.
2021 Linjasaneerauksen suunnittelu
2021 Energiaremontin (maalämpö, PILP ja aurinkopanelit) suunnittelu
2022 Parvekelasien huolto
2022 Energiaremontti (maalämpö ja PILP)
2023 Linjasaneerauksen urakka. Putkien, sähköjen, märkätilojen, allasosaston ja
saunatillojen uusiminen. Itäpäädyn salaojitus, kellarikomeroiden uusiminen, pesulan rakentaminen, pyöräkellareiden rakentaminen kahteen autotalliin. Sähköautojen lataus kaikille autotapaikoille ja talleille. Ulko- ja yleisten tilojen valaistuksen uusiminen. Porraskäytävien ovien uusiminen.
2023 Hissien uusiminen
2023 Aurinkovoimala
2024 Saunaosaston IV-kone uusittu
2025 Palovaroittimien asennus huoneistoihin
2025 Julkisivujen pesu - Tiedossa olevat tulevat korjaukset/remontit
- 2025-2026 Yläpihan oleskelualueen kunnostaminen
2026 Vesikaton kuntoarvio
2027 Vesikaton uusiminen (tarkentuu kuntoarviolla)
2027 Porraskäytävien lattioiden uusiminen
Yhtiökokouksen 12.5.2026 kokouskutsun esityslistan mukaan:
Päätetään salaoja- ja hulevesiremontin suunnittelun ja urakan toteutuk-
sesta enintään 120.000,00 eurolla, joka rahoitetaan hoitoylijäämällä.
Päätetään pesutuvan maksullisuudesta pesukoneiden ja kuivausrumpu-
jen osalta. - Kuluvelvoitteet
- Käyttötilin limiitti Nordea 15 000 €. Mikäli yhtiö ottaa limiitin käyttöön ja myöhemmin maksaa sen pois tai muuttaa lainaksi, tästä saattaa syntyä kustannuksia osakkaille.
- Lisätietoja autonsäilytyspaikoista
- Toteutetut autopaikat 25 kpl, 4 autotallia
- Isännöitsijäntodistuksen mukainen päivämäärä
- 30.04.2026
- Lainat
- 2 739 332,01 €
- Kiinnitykset
- 5 793 600,00 €
- Isännöitsijä
- Talokompassi Oy
Heidi Saarikoski
09 424 282 00
heidi.saarikoski@talokompassi.fi - Kiinteistönhoito
- Huoltoyhtiö
- Hissi
- Taloyhtiössä on hissi
- Taloyhtiössä muuta
- Sauna, pesutupa, mankeli, ulkoiluvälinevarasto, irtaimistokomerot, väestönsuoja, uima-allasosasto, kaapeli-TV, taloyhtiölaajakaista DNA 10M antennipistorasiasta.
Jäähdytetty talouskellari on muutettu pyykkituvaksi.
MUITA TIETOJA
- Kaavoitus
- Asemakaava
- Lisätietoa kaavoituksesta
- Tiedustelut Helsingin kaupunki, www.hel.fi/kaavoitus, 09 310 1691
- Palvelut
- Buono e gustoso 450 m, S-market Itälahdenkatu 700 m, K-Supermarket Vattuniemi 700 m, Lidl Lauttasaari 800 m.
- Päiväkoti
- Päiväkoti Lunni1 650 m, Päiväkoti Veijari 700 m, Päiväkoti Meri 800 m.
- Koulu
- Vattuniemen ala-asteen koulu 700 m, Lauttasaaren ala-asteen koulu 1,9 km, Lauttasaaren yhteiskoulu 2,1 km.
- Liikenneyhteydet
- Lähin bussipysäkki Melkonkujalta n. 200 m (bussi 21 keskustaan reilussa vartissa), metro Lauttasaari 1,5 km.
- Vapautuu
- Kaupanteosta
ASUMISKUSTANNUKSET
- Hoitovastike
- 251,55 €/kk (3,90 €/m²)
- Yhtiövastike yhteensä
- 767,55 €
- Rahoitusvastike
- 516,00 €/kk (8,00 €/m²)
- Vesimaksu
- 20,00 €/hlö/kk
- Muut maksut / lisätietoa maksuista
- Vesimaksu on ennakko ja tasataan mittarien mukaan.
Lämmin autopaikka 35 €/kk, autotalli 4. 22,2 m² 177,60 €/kk, autotalli3. 23,2 m² 185,60 €/kk, autotalli5. 18,5 m² 148 €/kk, autotalli6. 27 m² 216 €/kk.
Käyttösähkö kulutuksen mukaan.
Kotivakuutusmaksut omien sopimusehtojen mukaisesti.
Varainsiirtovero 1,5 % velattomasta hinnasta.
Kevään yhtiökokousta ei ole vielä pidetty, joten vastikemäärät, muut maksut, sekä kunnossapitotarveselvitys saattavat muuttua yhtiökokouksessa.
Hallituksella valtuudet periä tarvittaessa enintään kaksi ylimääräistä hoitovastiketta, yhtiön taloudellisen tilanteen niin vaatiessa. Hallituksella valtuus korottaa tarvittaessa pääomavastikkeita korkotason nousua vastaavaksi. Valtuudet ovat voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen saakka.
Myyjällä on kaupan kohteeseen kohdistuva sähköinen omistajamerkintä huoneistotietojärjestelmässä. Ostajan tulee hakea omistusoikeuden rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta. Ostaja vastaa tällöin omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista. Ostajan pankin ostajalta mahdollisesti veloittamista kaupantekoon, omistusoikeuden rekisteröintiin tai panttausmerkinnän hakemiseen liittyvistä kustannuksista ostaja saa tiedon pankiltaan. - Sauna
- 20,00 €/kk
HINTA
- Myyntihinta
- 344 009,68 € (5 333,48 €/m²)
- Velaton hinta
- 429 000,00 € (6 651,16 €/m²)
- Velkaosuus
- 84 990,32 € (1 317,68 €/m²)