Teivaalantie 3b
Lielahti, Tampere | Kerrostalo | 2h, kt, wc/ph, lasip.
-
178 000 €
Skuldfritt pris
-
36 m2
Boarea
-
122,40 €/mån
Underhållsavgift
-
2019
Byggnadsår
Myytävänä on upea 6/8 kerroksen pikkuasunto, jossa mukavuus ja käytännöllisyys yhdistyvät täydellisesti.
Valoisa ja vaalea sisustus luo tilan tuntua ja isot ikkunat, sekä koko asunnon levyinen lasitettu parveke tuovat runsaasti valoa tähän kotiin.
Esteetön kulku hissillä asuntoon mahdollistaa vaivattoman arjen, niin nyt, kuin tulevaisuudessakin.
Säilytystilana toimii verkkovarasto, sekä kiinteät kaapistot. Yhtiössä on ylimmässä kerroksessa sauna, josta on hulppeat maisemat. Taloyhtiössä järjestetään lenkkisaunoja kaikille asukkaille vapaasti käytettäväksi tai voit varata sieltä ihan oman vuoron. Saunaosaston vieressä ylhäällä on lisäksi kuntosali ja pyykinkuivaushuone.
Taloyhtiön nimi on Asunto Oy Tampereen Lielahden Helmi, joka valmistui vuonna 2019 omalle tontilleen Lielahtikeskuksen (Like) välittömään läheisyyteen, joten käytettävissä on monipuoliset palvelut mm. Prisma, apteekki, ravintoloita, kuntosali. Lielahden koulu sijaitsee myös vastapäätä.
Lämmitysmuotona on kaukolämpö, joka takaa mukavan lämmön ympäri vuoden. Hoitovastike on edullinen 122,40 €/kk.
Tämän ja naapuri yhtiön välissä on korttelitupa, jossa voi järjestää omia juhlia lisämaksua vastaan. Siellä järjestetään taloyhtiöiden toimesta aktivitteetteja, jos sellaisiin haluaa osallistua.
Lisäksi löytyy erillinen verstas, jossa voi hoitaa esimerkiksi suksien voitelun tai auton pesun, näitä voi käyttää myös lisämaksua vastaan.
Nämä ja viehättävä piha-alue on jaettu yhteisjärjestelysopimuksella viiden muun yhtiön kanssa.
Tämä on ainutlaatuinen tilaisuus asua modernissa ja viihtyisässä asunnossa, jossa yhdistyvät käytännöllisyys ja mukavuus parhaalla mahdollisella tavalla. Ota rohkeasti yhteyttä ja varaa esittelyaikasi.
Myyntiä hoitaa:
Jaana Sippola
ylempi kiinteistönvälittäjä YKV, LKV
044 9700 868
jaana.sippola@bo.fi
Intresserad av denna bostad?
Kontakta oss eller lämna ett meddelande
HUONEISTO
- Osakkeet
- 1715-1741
- Hallintamuoto
- Asunto-osakeyhtiö
- Huoneluku
- 2h, kt, wc/ph, lasip.
- Kerros
- 6
- Kerroksia
- 8
- Asuinpinta-ala
- 36,0 m²
- Muut tilat
- 0,0 m²
- Lisätietoja pinta-alasta
- Yhtiöjärjestyksen mukaan huoneisto käsittää 2h+kt. Yhtiöjärjestyksen mukainen. Isännöitsijäntodistuksen mukainen.
- Parveke
- Lasitettu
- Parvekkeen ilmansuunta
- Luode
- Keittiön kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Kylpyhuoneen varustus
- Suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kiinteät valaisimet, kylpyhuonekaapisto
- Kylpyhuoneen lattiamateriaali
- Laatta
- Kylpyhuoneen seinämateriaali
- Kaakeli
- Sauna
- Taloyhtiössä sauna
- Makuuhuoneen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Lattiamateriaalit: laminaatti
Seinämateriaalit: maalattu - Oleskelutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Tontin koko
- 2 117,00 m²
- Käyttöönottovuosi
- 2019
- Lisätietoja energiatodistuksesta
- E-luku: 83, voimassa 3.12.2029 saakka.
- Energialuokka
- B2018
- Tehdyt korjaukset ja remontit
- Kunnossapitotarveselvityksen mukaan tehtyjä remontteja:
2021-2024 Rakennuttajan suorittamat takuukorjaukset.
2022 Valvontakameroiden asennus.
2023 kulkuväylän rakentaminen korttelituvan ja pyöräpaikan välistä kävelytielle.
2025 parvekelasien huolto - Tiedossa olevat tulevat korjaukset/remontit
- Kunnossapitotarveselvityksen mukaan tulossa vuosille 2025-2030:
ei mainintoja. - Autokatokset
- 24
- Sähköpistokepaikat
- 10
- Lisätietoja autonsäilytyspaikoista
- Kaikki autopaikat omina osakkeinaan.
- Rajoitukset
- Lunastusoikeus yhtiöllä ja osakkailla yhtiöjärjestys 8 § mukaan:
Jos autokatospaikan+varaston, autokatospaikan tai autopaikan hallintaan oikeuttava osake siirtyy sellaiselle siirronsaajalle, joka ei ole yhtiön asuinhuoneiston hallintaan oikeuttavan osakkeen omistaja tai yhtiö itse, yhtiöllä ja asuinhuoneiston hallintaan oikeuttavien osakkeiden omistajilla on oikeus lunastaa autokatospaikan+varaston, autokatospaikan tai autopaikan hallintaan oikeuttava osake. - Isännöitsijäntodistuksen mukainen päivämäärä
- 30.04.2026
- Lainat
- 4 302 564,98 €
- Kiinnitykset
- 13 174 720,00 €
- Isännöitsijä
- Pirkanmaan Ammatti-Isännöinti Oy
Satu Mäkinen
puh. 0440475406
Sarvijaakonkatu 5b A (4krs.) 33540 Tampere - Kiinteistönhoito
- Huoltoyhtiö
- Hissi
- Taloyhtiössä on hissi
- Taloyhtiössä muuta
- Parveke, sauna, talopesula, kuivaushuone, urheiluvälinevarasto, väestönsuoja, kaapeli-tv, huoneistokohtaiset varastot, lastenvaunuvarasto. Kuntoilutila ylimmässä kerroksessa. Ilmanvaihtotapa: koneellinen tulo- ja poisto. Elisa taloyhtiölaajakaista- perusnopeus 10M.
Yhtiöllä on oikeus käyttää yhteiskäyttöistä verstasrakennusta, korttelitupaa ja jätteenkeräyspisteitä yhteisjärjestelysopimuksen perusteella.
MUITA TIETOJA
- Kaavoitus
- Asemakaava
- Lisätietoa kaavoituksesta
- Lisätietoja kaavoituksesta antaa Tampereen kaupunki, Frenckellin palvelupiste, kaavoitus sekä https://www.tampere.fi/asuminen-ja-ymparisto/kaavoitus/asemakaavoitus/ajantasa-asemakaava.html.
- Palvelut
- Like-liikekeskus ja Prisma ihan vieressä.
- Päiväkoti
- Lielahti
- Koulu
- Vastapäätä
- Liikenneyhteydet
- TKL, lähin pysäkki n. 100 m.
- Vapautuu
- 01.06.2026
ASUMISKUSTANNUKSET
- Hoitovastike
- 122,40 €/kk (3,40 €/m²)
- Yhtiövastike yhteensä
- 862,61 €
- Rahoitusvastike
- 740,21 €/kk (20,56 €/m²)
- Vesimaksu
- 20,00 oma mittari
- Muut maksut / lisätietoa maksuista
- Vesimaksu on ennakkomaksu per henkilö, tasauslaskutus oman mittarin lukeman mukaan. Käyttösähkö kulutuksen mukaan. Kotivakuutus omien sopimusehtojen mukaisesti. Ostaja maksaa 1,5 % varainsiirtoveroa velattomasta kauppahinnasta.
- Sauna
- 20,00 €/kk
HINTA
- Myyntihinta
- 76 612,65 € (2 128,13 €/m²)
- Velaton hinta
- 178 000,00 € (4 944,44 €/m²)
- Velkaosuus
- 101 387,35 € (2 816,32 €/m²)