Fredrikinkatu 64
Töölö, Helsinki | Kerrostalo | 2h, avokeittiö ja kph (yj:n muk. 1h+k)
-
395 000 €
Skuldfritt pris
-
47,70 m2
Boarea
-
224,19 €/mån
Underhållsavgift
-
1912
Byggnadsår
Ajaton jugendkoti Etu-Töölössä – valoa, korkeutta ja harkittua tyyliä!
Tämä poikkeuksellisen tyylikkäästi remontoitu koti on täydellinen yhdistelmä historiallista arvokkuutta ja modernia asumismukavuutta – kokonaisuus, jossa jokainen yksityiskohta on harkittu.
Asunnon avara pohjaratkaisu pääsee oikeuksiinsa, kun valo kulkee kahdesta upeasta erkkeri-ikkunasta läpi koko tilan. Kolmen metrin huonekorkeus ja elegantti kalanruotokuvioinen tammiparketti luovat vaikuttavan, mutta samalla lämpimän tunnelman, joka kunnioittaa talon alkuperäistä henkeä.
Lasiseinällä erotettu tilava alkovi toimii rauhallisena makuutilana, ja lattiasta kattoon ulottuvat peilikaapistot tuovat sekä käytännöllisyyttä että lisää avaruutta. Laadukas avokeittiö sulautuu luontevasti oleskelutilaan ja tarjoaa erinomaiset puitteet niin arkeen kuin yhdessäoloon. Putkiremontin yhteydessä uusittu kylpyhuone on tämän aikakauden kodille harvinaisen tilava ja viimeistelty.
Vuonna 1912 valmistunut arvokas jugendtalo seisoo omalla tontilla paraatipaikalla Fredrikinkadun ja Arkadiankadun kulmassa. Yhtiötä on hoidettu pitkäjänteisesti ja sen talous on vakaa. Yhtiön omistamat liiketilat tuovat merkittäviä vuokratuloja, jotka osaltaan tukevat maltillista vastiketasoa – ominaisuus, jota arvostetaan erityisesti tämänkaltaisissa kohteissa.
Talosta löytyy hissi, sauna sekä hyvät varastotilat, ja kokonaisuus huokuu huolenpitoa ja arvostusta rakennuksen historiaa kohtaan.
Etu-Töölö on yksi Helsingin arvostetuimmista asuinalueista, jossa kaupungin palvelut ja kulttuuri ovat käden ulottuvilla. Fredrikinkadun yksisuuntainen katuosuus takaa rauhallisen asumisen keskellä kaupunkia, ja läheiset vehreät puistot sekä merenranta kutsuvat ulkoilemaan kaikkina vuodenaikoina. Alue henkii ainutlaatuista tunnelmaa, jossa historia ja elävä kaupunkikulttuuri kohtaavat luontevasti.
Tämä on koti, jossa tyyli, sijainti ja taloyhtiön vahva kokonaisuus kohtaavat – harvinainen tilaisuus Etu-Töölössä.
Myynti ja esittelyt:
Katja Lampinen
kiinteistönvälittäjä LKV, partner
Bo LKV Helsinki, Kruununhaka
p. 044 2433 744 I katja@bo.fi
Intresserad av denna bostad?
Kontakta oss eller lämna ett meddelande
HUONEISTO
- Osakkeet
- 116-117
- Hallintamuoto
- Asunto-osakeyhtiö
- Huoneluku
- 2h, avokeittiö ja kph (yj:n muk. 1h+k)
- Kerros
- 4
- Kerroksia
- 5
- Asuinpinta-ala
- 47,7 m²
- Muut tilat
- 0,0 m²
- Lisätietoja pinta-alasta
- Pinta-alaa ei ole tarkistusmitattu. Edellä mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisestikin huoneiston nykyisen ja rakentamisaikaisen mittaustapojen ja standardien mukaan laskettavasta pinta-alasta. Huoneiston todellinen pinta-ala voi siis olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä olla mainittua pienempi tai suurempi. Yhtiöjärjestyksen mukainen. Isännöitsijäntodistuksen mukainen.
- Keittiön kuvaus, lisätiedot ja varustus
- 2022 Keittiö uusittu kokonaan.
Keraamitasot ja taustalevyt. Paljon työtaso- ja kaappitilaa, mm. lattiasta kattoon korkea ja syvä nurkkakaappi säädettävillä hyllyillä.
2 m korkea jääkaappipakastin ja 60 cm leveä astianpesukone. Kodinkoneissa etäohjaukset.
Yhdistelmäuuni mikroaalto-, höyry- ja kiertoilmatoiminnoilla. Induktioliesitaso. Himmennettävät LED-työtasovalot piilotetuilla säätimillä, paljon pistorasioita. - Liesi
- Induktio, erillisuuni
- Keittiön muut varusteet
- Astianpesukone
- Keittiön lattiamateriaali
- Parketti
- Keittiön seinien materiaali
- Maalattu
- Pesutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- 2022 uusittu kylpyhuone,. Taittosuihkuseinät ja kompakti yhdistelmäpyykinpesukone (7/4 kg, LG, 2022)
Lattialämmitys ja sähköinen kuivauspatteri.
Kalusteet Temal, korkea kaappi tarvikkeille sekä allaskaappi kahdella laatikolla.
Suurikokoinen Dansani peilikaappi pistorasialla ja himmennettävällä ja väriohjatulla LED-valaistuksella.
Altaassa käsisuihku.
Sadesuihku.
Useita pistorasioita ja koukkuja. - Kylpyhuoneen varustus
- Suihkuseinä, pesukone, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kiinteät valaisimet
- Kylpyhuoneen lattiamateriaali
- Laatta
- Kylpyhuoneen seinämateriaali
- Kaakeli
- Sauna
- Taloyhtiössä sauna
- Makuuhuoneen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- 2019 tehdyllä yksilöllisellä kokokorkealla lasiseinäratkaisulla ja pariovilla eristetty oma makuuhuone, jonne mahtuu parisänky, yöpöydät ja sängynpääty.
Inarialta teetetyt kokokorkeat peiliovet luovat avaruutta ja kätkevät sisäänsä suuret säilytystilat.
Lattiamateriaalit: parketti
Seinämateriaalit: maalattu - Oleskelutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Avattu ja yhdistetty ruokailutila ja olohuone yhdeksi suureksi huoneeksi. Korkeat ikkunat tuovat runsaasti valoa.
Useita pistorasioita ja erilaisia mahdollisuuksia kalusteiden sijoittelulle.
Lattiamateriaalit: parketti
Seinämateriaalit: maalattu - Lattiamateriaali
- Parkettilattia Parador vaaleakuulto tammi, kalanruoto, asennettu kelluvana.
- Muut huonetilat
- Eteinen: Teetetty korkea eteiskaappi valaistuksella. Korkea ja leveä teetetty peili sekä seinä-/taittotuoli sisältyvät kauppaan.
- Muuta kauppaan kuuluvaa
- Keittiön kattovalaisimet 2 kpl
Ilmastointilaite Duux ja poistoputkisto ikkunasta (etäkäyttömahdollisuus)
mikäli ostaja niin haluaa.
Olohuoneen seinähyllyt, keittiön seinäritilikkö.
Ullakko- ja kellarivarastojen säilytyskalusteet. - Muutostyöt huoneistossa
- 2019 Koko huoneiston remontti
2022 Linjasaneerauksen ja keittiöremontin yhteydessä huoneiston sisäiset sähköt modernisoitu, pistorasiat ja valaisinkytkimet vaihdettu (Fontini).
Muutostyöt dokumentoitu ja taloyhtiön hyväksymät sekä tarkastamat. - Kunto
- Hyvä
KIINTEISTÖ- JA YHTIÖTIEDOT
- Yhtiön nimi
- Asunto-osakeyhtiö Helsingin Otsola
- Tontin omistus
- Oma
- Tontin koko
- 1 250,00 m²
- Käyttöönottovuosi
- 1912
- Lisätietoja energiatodistuksesta
- Energiatodistus on vanhentunut ja uusi on tilauksessa.
- Tehdyt korjaukset ja remontit
- 1976 Vesijohdot ja viemärit
- tehty osittain vuosina 1975-1976
1979 Sähköpääkeskus ja nousujohdot
1992 Kellaritilojen saneeraus
1995 Katujulkisivun ja näyteikkunoiden uusiminen
1998 Tonttivesijohto ja viemäröinti uusittu kellareiden osalta
2000 Kaukolämpökeskus
2001 Pihajulkisivusaneeraus
2003 Ullakon lämpösaneeraus
2006 Vesikaton kunnostus
2009 B- ja C-porrashuoneiden kunnostus
2010 A- ja D-porras hissien hankesuunnittelu
2011 Ikkunaremontin hankesuunnittelu
2012 A- ja D porrashuoneiden kunnostukset
porrashuoneiden kunnostus ja valaistuksen parantaminen
parvekeovien ja ikkunoiden kunnostus
2012 Hissien rakentaminen A- ja D-porras
2012 Ikkunaremontin toteutussuunnittelu
2013 Hormien nuohous
2013 Ullakon ilmanvaihdon parantaminen
2014 - 2015 Ikkunoiden uusiminen
2015 Pihasuunnitelman laatiminen
2015 Putkiston kuntotutkimus
2016 LVIS-hankesuunnitelma
2021 Linjasaneeraus
2022 Liiketilojen lukkojen uusiminen
2022 Julkisivujen- ja parvekkeiden paikkakorjaukset
2023 Vesikaton uusiminen (syöksyputket uusittu, katon ja syöksytorvien saattolämmitykset uusittu)
2023 A-rapun hissin taajuusmuuttajan vaihto
2025 Ikkunoiden huoltomaalaus
2025 Uuden vesikaton maalaus - Tiedossa olevat tulevat korjaukset/remontit
- 2026 Hissien kuntotutkimus huoltosuunnitelmassa
2026 Porraskäytävien ulko-ovien kunnostus huoltosuunnitelmassa
2027 Laaja kiinteistön korjaustarveselvitys (PTS varten, alustavasti suunnitteilla)
2027 Pihan kunnostustyöt huoltosuunnitelmassa (Muurin korjaus ( betonointi ja maalaus), ulkovalaistuksen uusiminen, jäteastiapalosuojaus) - Isännöitsijäntodistuksen mukainen päivämäärä
- 31.05.2026
- Lainat
- 1 499 885,28 €
- Kiinnitykset
- 5 423 500,00 €
- Isännöitsijä
- Braleva Kiinteistöpalvelut Oy, p. 010 327 6402, asiakaspalvelu@braleva.fi. Isännöitsijä Ari Muhonen.
- Kiinteistönhoito
- Huoltoyhtiö
- Taloyhtiössä muuta
- Taloyhtiössä on hissi. Sauna, useita pyörä- ja urheiluvälinevarastoja, ullakkokomerot ja kellarikomerot.
MUITA TIETOJA
- Kaavoitus
- Asemakaava
- Lisätietoa kaavoituksesta
- Lisätiedot: Helsingin kaupunki p. 09 310 1691
- Vapautuu
- Sopimuksen mukaan
- Lisätietoja
- Yhtiön osakeluettelo on siirretty Maanmittauslaitoksen huoneistotietojärjestelmään. Ostajan tulee hakea omistusoikeuden rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta kaupan jälkeen. Ostaja vastaa omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, mahdollisista osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta. Ostajan pankin ostajalta mahdollisesti veloittamista kaupantekoon, omistusoikeuden rekisteröintiin tai panttausmerkinnän hakemiseen liittyvistä kustannuksista ostaja saa tiedon pankiltaan.
ASUMISKUSTANNUKSET
- Hoitovastike
- 224,19 €/kk (4,70 €/m²)
- Yhtiövastike yhteensä
- 596,25 €
- Rahoitusvastike
- 372,06 €/kk (7,80 €/m²)
- Vesimaksu
- 22,00 €/hlö/kk
- Muut maksut / lisätietoa maksuista
- - Vesimaksu on ennakko. Huoneistokohtaiset vesimittarit on otettu käyttöön 9/2021 alkaen. Vesimittarit luetaan kerran vuodessa, jolloin laskutusjako on koko kalenterivuosi. (kylmä vesi 4,45 m3, lämmin vesi 9,0914 m3)
- Laajakaistamaksu 17€/kk/huoneisto
- Saunamaksu 20€/kk
- Käyttösähkö kulutuksen mukaan
- Kotivakuutusmaksut omien sopimusehtojen mukaisesti
- Varainsiirtovero 1,5 % velattomasta kauppahinnasta
- Hallituksella valtuus periä tarvittaessa enintään kahden kuukauden ylimääräinen hoitovastike sekä valtuudet korottaa tai laskea pääomavastikkeen tasoa korkokannan niin vaatiessa tai salliessa.
- Kustannustiedot perustuvat viimeisimpään vahvistettuun tilinpäätökseen. Yhtiökokousta ei ole vielä pidetty, joten vastikemäärät saattavat muuttua yhtiökokouksessa.
HINTA
- Myyntihinta
- 348 219,84 € (7 300,21 €/m²)
- Velaton hinta
- 395 000,00 € (8 280,92 €/m²)
- Velkaosuus
- 46 780,16 € (980,72 €/m²)