Tarkk'ampujankatu 1
Ullanlinna, Helsinki | Kerrostalo | 3h, k, kph, wc, vh (2h+k+kph+wc)
-
725 000 €
Skuldfritt pris
-
84,5 m2
Boarea
-
447,85 €/mån
Underhållsavgift
-
1915
Byggnadsår
ASUNTOA ESITELLÄÄN YKSITYISNÄYTÖIN. OLETHAN YHTEYDESSÄ, NIIN SOVITAAN JUURI SINULLE SOPIVA ESITTELYAIKA.
Valoa, tilaa ja klassista Ullanlinnaa
Tervetuloa ihastumaan tähän hurmaavaan kolmioon arvostetulla sijainnilla Ullanlinnassa, Tarkk’ampujankadun ja Kasarmikadun kulmassa. Tämä läpitalon koti yhdistää kauniisti vanhan talon tunnelman, harmonisen värimaailman ja modernin asumismukavuuden.
Olohuone kylpee luonnonvalossa ja tarjoaa elegantin tilan yhdessäoloon. Olohuoneeseen mahtuu suurempikin ruokailuryhmä, toimien erinomaisesti niin arjessa kuin vieraiden kestitsemisessä. Ikkunoista avautuvat näkymät Ullanlinnan tunnelmalliseen kaupunkimiljööseen. Leveät ikkunalaudat, korkeat huoneet, suuret ikkunat ja kaunis ja ajaton mosaiikkiparketti korostavat vanhan talon tunnelmaa.
Tyylikäs, moderni keittiö on toteutettu ajattomin materiaalein ja integroiduin kodinkonein. Reilut säilytysratkaisut sekä toimiva pohjaratkaisu tekevät tilasta käytännöllisen monenlaiseen tarpeeseen.
Asunnossa on kaksi rauhallista makuuhuonetta, joista toinen sijoittuu sisäpihan puolelle. Toinen huoneista toimii täydellisesti lastenhuoneena, työhuoneena tai vierashuoneena tarpeen mukaan.
Kylpyhuone sekä erillinen wc sujuvoittavat arkea. Käytännöllinen pesukonetila on sijoitettu huomaamattomasti eteisen yhteyteen oven taakse. Eteisessä on myös reilun kokoinen vaatehuone, jonne saa kätevästi ulkovaatteet.
Asunto Oy Amos on erinomaisesti hoidettu taloyhtiö. Vuonna 1915 valmistunut arvokas rakennus edustaa aikakautensa kaunista ja ajatonta arkkitehtuuria. Asukkaiden arkea sujuvoittavat tilavat ja modernit hissit, ullakkokerroksen viihtyisä saunaosasto sekä hyväkuntoiset huoneistokohtaiset varastotilat. Taloyhtiötä on ylläpidetty huolellisesti vuosien varrella, mistä kertovat muun muassa LVIS-saneeraus vuosina 2013–2014 sekä vesikaton uusiminen vuonna 2017, ja paljon muuta.
Sijainti on mitä mahtavin: meri, puistot, lukuisat kahvilat-ja ravintolat löytyvät kaikki kävelyetäisyydeltä. Ullanlinna tarjoaa täydellisen yhdistelmän kaupunkielämää ja rauhallista asumista historiallisessa ympäristössä.
Tämän kodin myy
Christoffer Hintze
0456686737
christoffer@bo.fi
IG@toffehintze
Betjäning även på Svenska / Service also in English
Intresserad av denna bostad?
Kontakta oss eller lämna ett meddelande
HUONEISTO
- Osakkeet
- 86-88
- Hallintamuoto
- Asunto-osakeyhtiö
- Huoneluku
- 3h, k, kph, wc, vh (2h+k+kph+wc)
- Kerros
- 4
- Kerroksia
- 6
- Asuinpinta-ala
- 84,5 m²
- Muut tilat
- 0,0 m²
- Lisätietoja pinta-alasta
- Pinta-alaa ei ole tarkistusmitattu. Edellä mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisestikin huoneiston nykyisen ja rakentamisaikaisen mittaustapojen ja standardien mukaan laskettavasta pinta-alasta. Huoneiston todellinen pinta-ala voi siis olla yhtiöjärjestyksessä,
isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä olla mainittua pienempi tai suurempi. Yhtiöjärjestyksen mukainen. Isännöitsijäntodistuksen mukainen. - Liesi
- Induktio, erillisuuni
- Keittiön muut varusteet
- Mikroaaltouuni, astianpesukone, liesituuletin / suodatin
- Keittiön työtasojen materiaali
- Muu
- Keittiön lattiamateriaali
- Parketti
- Keittiön seinien materiaali
- Maalattu
- Kylpyhuoneen varustus
- Suihkuseinä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peili, asennettuja erikoisvarusteita
- Taloyhtiössä sauna
- Makuuhuoneen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Lukumäärä: 2
Lattiamateriaalit: parketti
Seinämateriaalit: maalattu - Oleskelutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Lattiamateriaalit: parketti
Seinämateriaalit: maalattu - Muut huonetilat
- Pesukoneelle oma tila.
- Muutostyöt huoneistossa
- Keittiö on jaettu kahteen ja tehty toisesta tilasta makuuhuone. Keittiön kalusteet on samassa yhteydessä uusittu.
- Tontin koko
- 1 282,00 m²
- Käyttöönottovuosi
- 1915
- Lisätietoja energiatodistuksesta
- Viimeinen voimassaolopäivä: 23.05.2034
- Energialuokka
- D2018
- Tehdyt korjaukset ja remontit
- 2025 Pihajulkisivujen rappauksen kuntokartoitus
2024 Katu- ja pihajulkisivut: huoneistoikkunoiden huoltomaalaus ja tiivistys; pihajulkisivut: yleisten tilojen ikkunoiden huoltomaalaus ja tiivistys
2024 Katujulkisivun kuntotutkimus
2024 Sisäpihan julkisivun kuntotutkimus
2023 Aulojen kapillaarikosteuskorjausten loppuunsaattaminen
2021 Pihaovien kunnostus
2021 Tuuletusparvekkeiden ovi-ikkunoiden kunnostus
2021 Tuuletusparvekkeiden uusiminen
2018 Portin uusiminen
2017 Vesikaton uusiminen
2016 Hissit
2016 Pihan peruskorjaus
2016 Saunaosasto
2016 Ullakkorakentaminen
2015 Ullakon merkintäoikeuden myynti
2014 Jäteaseman rakentaminen porttikäytävään
2014 Pesutuvan saneeraus
2013 LVIS-saneeraus
2012 LVIS- ja hissisaneeraussuunnittelu sekä ullakon rakentamisen suunnitelmat
2011 LVIS- ja ullakko-/vesikattohankesuunnittelu
2010 Kadunpuolen ikkunoiden maalaus
2008 Lämmönjakolaitteet
2006 Lukitusjärjestelmä
2005 Jäteaseman rakentaminen takapihalle
2001 Porrashuoneiden entisöintimaalaustyöt sekä ovipuhelinjärjestelmän hankinta
2000 Kadunpuolen julkisivujen kunnostus ja maalaus
1998 Kadunpuoleisten ikkunoiden kunnostusmaalaus
1996 Pihanpuolen julkisivun peruskorjaus
1993 Tuuletusparvekkeiden eristystyö
1992 Kadunpuolen julkisivun paikkakorjaus
1989 Lämpölinja- ja patteriventtiilit
1987 Hissit
1984 Sähkönousut
1972 Putkisto - Tiedossa olevat tulevat korjaukset/remontit
- Asuntojen palovaroittimet, uusiminen (toteutus 2025)
Katujulkisivun pellitysten (kerroslistat ja ikkunoiden yläpellit) huoltomaalaus (toteutus 2025)
Liikehuoneistojen kadunpuoleisten ikkunoiden kunnostus (toteutus 2025)
Porrashuoneiden ja liikehuoneistojen kadunpuoleisten ulko-ovien kunnostus (toteutus 2025)
Kiinteistön kuntoarvio
Lukitusjärjestelmä, Uusiminen (varauma, ajankohta ei suunniteltu)
Julkisivujen rappaus, kunnostussuunnittelu (arvio jakson loppupuolella)
Katujulkisivun rappaus, kunnostus ja maalaus (arvio jakson loppupuolella)
Sisäpihan julkisivujen rappaus, kunnostus tai uusiminen (arvio jakson loppupuolella) - Isännöitsijäntodistuksen mukainen päivämäärä
- 30.04.2026
- Lainat
- 711 851,74 €
- Kiinnitykset
- 3 553 010,00 €
- Isännöitsijä
- REIM Pääkaupunkiseutu Oy Helsinki / Ari Friman
Iso Roobertinkatu 21
00120 Helsinki - Kiinteistönhoito
- Huoltoyhtiö
- Hissi
- Taloyhtiössä on hissi
- Taloyhtiössä muuta
- Ulkoiluvälinevarasto, pesutupa, sauna, kellarikomerot
Ilmanvaihtojärjestelmä: painovoimainen, tietoliikennejärjestelmä: Ethernet, yhtiön laajakaista: DNA taloyhtiönetti 10M/10M, antennijärjestelmä: Kaapeli-tv
MUITA TIETOJA
- Kaavoitus
- Asemakaava
- Lisätietoa kaavoituksesta
- Helsingin kaupunki; kartta.hel.fi -> aineistot -> kaavoitus ja liikennesuunnittelu p. 09 310 221 11
- Vapautuu
- Sopimuksen mukaan
ASUMISKUSTANNUKSET
- Hoitovastike
- 447,85 €/kk (5,30 €/m²)
- Yhtiövastike yhteensä
- 497,71 €
- Rahoitusvastike
- 49,86 €/kk (0,59 €/m²)
- Vesimaksu
- 25,00 €/hlö/kk
- Muut maksut / lisätietoa maksuista
- Hallituksella on valtuus tarvittaessa kantaan enintään kahden kuukauden hoitovastiketta vastaava määrä ylimääräistä vastiketta tai jättää kahden kuukauden hoitovastike kantamatta.
Kustannustiedot perustuvat viimeisimpään vahvistettuun tilinpäätökseen. Kevään yhtiökokousta ei ole vielä pidetty, joten vastikemäärät, muut maksut, sekä kunnossapitotarveselvitys saattavat muuttua yhtiökokouksessa.
- Käyttösähkö kulutuksen mukaan / oman sähkösopimuksen mukaisesti.
- Kotivakuutusmaksut omien sopimusehtojen mukaisesti.
- Varainsiirtovero 1,5 % velattomasta kauppahinnasta.
Yhtiön osakeluettelo on siirretty Maanmittauslaitoksen huoneistotietojärjestelmään. Ostajan tulee hakea omistusoikeuden rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta kaupan jälkeen. Ostaja vastaa omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta. Ostajan pankin ostajalta mahdollisesti veloittamista kaupantekoon, omistusoikeuden rekisteröintiin tai panttausmerkinnän hakemiseen liittyvistä kustannuksista ostaja saa tiedon pankiltaan. - Sauna
- 20,00 €/kk
HINTA
- Myyntihinta
- 721 311,68 € (8 536,23 €/m²)
- Velaton hinta
- 725 000,00 € (8 579,88 €/m²)
- Velkaosuus
- 3 688,32 € (43,65 €/m²)