Porvoonkatu 3
Harju, Helsinki | Kerrostalo | 1h+kk+alkovi+lasittetu p (yj 1h+kk)
-
175 000 €
Skuldfritt pris
-
29,50 m2
Boarea
-
162,25 €/mån
Underhållsavgift
-
1961
Byggnadsår
Tilava lasitettu parveke, avarat näkymät ja hissitalo. Tässä kodissa kaupungin syke ja arjen sujuvuus kohtaavat loistavalla tavalla.
Asunnon pohjaratkaisu tarjoaa monikäyttöisyyttä alkovin ansiosta, joka taipuu niin makuutilaksi tai työpisteeksi. Lasitettu parveke laajentaa kodin tuntua ja kutsuu viettämään aikaa avarien näkymien äärellä vuodenajasta riippumatta. Keittokomerossa on ikkuna. Tämä on valoisa ja toimiva koti, jossa on helppo viihtyä.
Taloyhtiön putkiremontti on tehty 2007-2009.
Harju on persoonallinen ja elävä kaupunginosa aivan Helsingin kantakaupungin tuntumassa. Alue tunnetaan omaleimaisten katujen, puistojen ja monipuolisten palveluiden yhdistelmästä; kaupat, ravintolat ja hyvät julkisen liikenteen yhteydet ovat käden ulottuvilla. Harjun sijainti tarjoaa lyhyen matkan niin keskustan vilkkaaseen sykkeeseen kuin Sörnäisten ja Kallion tunnelmiin.
Tervetuloa tutustumaan tähän kotiini, ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi!
Intresserad av denna bostad?
Kontakta oss eller lämna ett meddelande
HUONEISTO
- Osakkeet
- 652-652
- Hallintamuoto
- Asunto-osakeyhtiö
- Huoneluku
- 1h+kk+alkovi+lasittetu p (yj 1h+kk)
- Kerros
- 5
- Kerroksia
- 9
- Asuinpinta-ala
- 29,5 m²
- Muut tilat
- 0,0 m²
- Lisätietoja pinta-alasta
- Yhtiöjärjestyksen mukainen. Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Toimeksiantajan ilmoittama.
- Näkymät
- Noin itä, avarat näkymät
- Parveke
- Lasitettu
- Keittiön kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Jääkaappi, kaapistot, liesi, uuni
- Keittiön lattiamateriaali
- Muovi
- Pesutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Pyyhepatteri, suihku, peilikaappi, pesukoneliitäntä
- WC-tilojen kuvaus
- Lattiamateriaalit: laatta
- Sauna
- Taloyhtiössä sauna
- Oleskelutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Alkovi ja käynti isolle lasitetulle parvkkeelle
- Tontin koko
- 13 835,00 m²
- Käyttöönottovuosi
- 1961
- Lisätietoja energiatodistuksesta
- Viimeinen voimassaolopäivä: 21.11.2034
- Energialuokka
- D2018
- Tehdyt korjaukset ja remontit
- 2025 Sähköjärjestelmä (toteutussuunnittelu), sähkö- ja tietoliikennejärjestelmien uusiminen, SOL viemäreiden sukitus
2024 Sähkö- ja tietoliikennejärjestelmien hankesuunnittelu, näkösuojasäleiköt LTO koneisiin, pihakannen uusiminen, parkkihallin saneeraus, piha- ja kellaritason ovien ja ikkunoiden uusiminen
2023 Kellarivarastojen uusiminen Porvoonkatu 9
2022 Pihakannen uusimisen suunnittelu, varastokomeroiden rakentaminen Porvoonkatu 3, ilmanvaihdon puhdistus, akustiikkalevyjen asennus porraskäytäviin
2021 Lämmöntalteenotto (ullakkorakentamisen yhteydessä) (totutus):Uusitaan kaukolämpökeskukset, ilmanvaihtohuoneet sekä rakennetaan lämmön talteenottojärjestelmä ilmanvaihdon yhteyteen, ullakkohuoneistojen rakentaminen rakennuksiin 1, 3, ja 5-7
2020 Väestösuojat: Yhdensuojan kunnostus ja pakolliset tarvikehankinnat
2019 Viemärit ja salaojat: Jätevesiviemäreiden ja sadevesi- sekä salaojajärjestelmien huuhtelu ja kuvaus.
Lukituksen uusinta (hankesuunnittelu, toteutussuunnittelu): Erityisesti arvioidaan elektronisen lukituksen vaihtoehto
2016 Porvoon katu 1 D metallinen runkoinen oviryhmä uusittu, Porrashuoneiden maalaus, valvontakameroiden ja järjestelmän uusinta (julkisivuremontin valmistumisen tahdissa), patteriverkoston tasapainotus/säätö (toteutussuunnittelu, toteutus)
2015-2016 Julkisivujen, ikkunoiden ja parvekkeiden kunnostustyöt talot Porvoon katu 5-7 ja 9, julkisivulevyt on uusittu.
2015 Julkisivujen, ikkunoiden ja parvekkeiden kunnostustyöt talot Porvoon katu 1 ja 3. Julkisivulevyt on uusittu.
2013 Sprinkleriputkiston korjaus: Hapettuneen reiän korjaus ja ylimaalattujen suuttimien vaihto (20-30 kpl).
2012 Portin asentaminen Porvoon katu 5-7 F porttikongiin.
2011 Betoniportaiden korjauksia, kattojen korjausta (mm. rautakauppa).
2009 Putkiremontti (Porvoon katu 5-7 ja 9) 2008-2009, valvontakameroiden asennus kiinteistön alueelle. Ilmanvaihtohormien päihin suojakatokset.
2007-2008 Parvekkeiden paikkakorjauksia, putkiremontti (Porvoon katu 3).
2006-2007 Putkiremontti ( Porvoon katu 1)
2006 Parvekkeiden paikkakorjausta, lukituksen uusiminen Abloy Exec-järjestelmään
2005 Vesikaton huoltomaalaus/-massaus (Porvoon katu 1).
2003 Porrashuoneiden maalaus - Tiedossa olevat tulevat korjaukset/remontit
- Suunniteltu 2026-2031:
2026 Väestösuojan kunnostus rakennus 5-7
2026 Lukituksen uusinta (toteutus)
2026-2027 Sähköjärjestelmä (toteutus): Sähkö- ja tietoliikennejärjestelmien peruskunnostus,
2028 väestösuojan saneeraus
2029 Porraskäytävien saneeraus ja huoneisto-ovien uusiminen, porrasaskelmien hionta, hissien kuntotutkimus
2030 Viemärien huuhtelu ja kuvaus
Isännöitsijältä saadun tiedon mukaan: Lukituksen uusiminen pitäisi tehdä ennen juhannusta 2026 ja sähköremontti alkaa lomien jälkeen, jos yhtiökokous päättää ryhtyä hankkeeseen. Kustannus 4,5 miljoonaa. Asunnolle E 184 arviokustannus on 4222,40 €. Sen vastike olisi (4% korolla laskettuna) 1,2€/m²/kk. Kulu jyvitetään osakkaille. Laina nostetaan ensin tililimiittinä tai osanostoina ja lopullinen lainasumma määräytyy urakan lopullisten kustannusten perusteella. - Kuluvelvoitteet
- Yhtiökokous 7.5.2025 päätti:
Aloitetaan hanke sähköjärjestelmän uusimiseksi. Uusiminen toteutetaan KVR-urakkana, jossa urakoitsijalla olisi myös suunnitteluvastuu.
Uusitaan yhtiön lukitus. Lukitus uusitaan kaikkiin yhtiön hoitovastuulla oleviin oviin ja luukkuihin. Uudet lukot ovat iLoq-lukkoja. Uusimisen kustannusarvio on 400 000 euroa, urakka rahoitettaisi hoitovastikkeella. - Lisätietoja autonsäilytyspaikoista
- Toteutettuja autopaikkoja 119 kpl (autotalli/-hallipaikkoja 99kpl, muita paikkoja 20kpl)
- Isännöitsijäntodistuksen mukainen päivämäärä
- 30.04.2026
- Lainat
- 12 100 188,23 €
- Kiinnitykset
- 26 752 000,00 €
- Isännöitsijä
- Isännöitsijätoimisto
Emännöintitoimisto Aamu
PL 181, 01301 Vantaa
030 410 8615
palvelumestari@aamu.io
Isännöitsijä
Eero Vesterinen
030 410 8615 - Kiinteistönhoito
- Huoltoyhtiö
- Hissi
- Taloyhtiössä on hissi
- Taloyhtiössä muuta
- Osakkaiden käytössä ovat sauna, ulkoiluvälinevarasto, mankeli, pesutupa, kerhohuone, irtaimistovarasto. Yhtiössä kaapeli-tv, laajakaista.
Ilmanvaihto: mekaaninen.
Helsingin kaupungin ympäristöterveysyksikkö on määrännyt tupakointikiellon yhtiön parvekkeille 27.11.2024. Kielto koskee kaikkia parvekkeita.
Yhtiössä rakennusten lukumäärä 7, joista asuintaloja on 4 ja liiketiloja 3.
Yhtiöllä ei ole yhtiökokouksen hyväksymää pitkän tähtäimen korjaussuunnitelmaa.
Autopaikkojen ja kellarikomeroiden varaukset ja peruutukset huollon kautta.
MUITA TIETOJA
- Kaavoitus
- Asemakaava
- Lisätietoa kaavoituksesta
- Helsingin kaupunki, https://kartta.hel.fi/
Kantakaupungin asemakaavojen ajantasaistamishanke käynnissä. - Vapautuu
- Heti
ASUMISKUSTANNUKSET
- Hoitovastike
- 162,25 €/kk (5,50 €/m²)
- Yhtiövastike yhteensä
- 228,63 €
- Rahoitusvastike
- 66,38 €/kk (2,25 €/m²)
- Muut maksut / lisätietoa maksuista
- Käyttösähkö kulutuksen/oman sähkösopimuksen mukaisesti. Kotivakuutusmaksut omien sopimusehtojen mukaisesti.
Varainsiirtovero 1,5 % velattomasta kauppahinnasta.
Taloyhtiön osakeluettelo on ennen kaupantekoa siirretty huoneistotietojärjestelmään, ostajan tulee hakea omistusoikeuden rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta. Ostaja vastaa omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, mahdollisista osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta. Ostajan pankin ostajalta mahdollisesti veloittamista kaupantekoon, omistusoikeuden rekisteröintiin tai panttausmerkinnän hakemiseen liittyvistä kustannuksista ostaja saa tiedon pankiltaan.
HINTA
- Myyntihinta
- 165 677,06 € (5 616,17 €/m²)
- Velaton hinta
- 175 000,00 € (5 932,20 €/m²)
- Velkaosuus
- 9 322,94 € (316,03 €/m²)