Etusivu / Uusimaa / Helsinki / Puolipäivänkatu 4

Puolipäivänkatu 4

Katajanokka, Helsinki | Kerrostalo | 5h, aula, avok, 2xkph, s, 2x erillinen wc

Katajanokan Amiraali koti jossa menneisyys ja moderni ajattelu elävät rinnakkain.

Katajanokan rantaviivan tuntumassa kohoaa rakennus joka ei kaipaa esittelyä. Vuonna 1900 valmistunut Amiraali rakennettiin Venäjän keisarillisen armeijan tarpeisiin. Suomen itsenäistyessä se siirtyi puolustusvoimille, ja vuonna 2002 rakennus peruskorjattiin perinpohjaisesti Museoviraston valvonnassa, alkuperäistä arkkitehtuuria kunnioittaen.

Nyt tarjolla on yksi rakennuksen harvoista townhousetyyppisistä huoneistoista, kolmessa kerroksessa elävä täysin uudistettu koti jonka jokainen yksityiskohta on tarkkaan harkittu. Vuonna 2022 toteutetussa saneerauksessa ei jätetty mitään sattuman varaan.

Sisäänkäyntikerros on suunniteltu elämistä varten. Kolmesta ilmansuunnasta tulviva luonnonvalo, kaareva erkkeri ja veistokselliset portaat luovat tilan joka tuntuu enemmän gallerialta kuin olohuoneelta. Keittiö ei tee numeroa itsestään, mutta täyttää kaikki vaativan käyttäjän toiveet saumattomasti osana tilaa.

Ylimmässä kerroksessa kolme makuuhuonetta tarjoavat rauhaa, ilmavuutta ja näkymiä. Korkea huonekorkeus ja linjakas kylpyhuone tuovat arkeen väljyyttä.

Alakerta jatkaa samaa sävyä. Kirjastohuone mukautuu tarpeen mukaan työtilaksi, neljänneksi makuuhuoneeksi tai erilliseksi oleskelualueeksi. Saunaosasto, kodinhoitohuone ja laajat säilytystilat tekevät kokonaisuudesta toimivan ilman kompromisseja.

Rakennuksen historia kulkee mukana tyylikkäästi, ajassa arvokkaasti säilynyt yhtiö jonka kunnossapito on edennyt suunnitelmallisesti.

Tällaisia koteja ei synny enää. Nyt yksi niistä on avoinna.

Myynti / Sales

Jesper Rautiainen

Bo LKV, Partner

045 663 92 93

jesper.rautiainen@bo.fi

Are you interested in this estate?

Contact us or leave a message

Jesper Rautiainen

Jesper Rautiainen

kiinteistönvälittäjä LKV, KiLAT, partner

Apartment

Shares
14486-15000
Management type
Asunto-osakeyhtiö
Number of rooms
5h, aula, avok, 2xkph, s, 2x erillinen wc
Floor/Floors
1-3/5
Living area
141,0 m2
Other spaces
0,0 m2
Additional information on area
Edellä mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisestikin huoneiston nykyisten ja rakentamisaikaisen mittaustapojen ja standardien mukaan laskettavasta pinta-alasta. Huoneiston todellinen pinta-ala voi siis olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä mainittua pienempi tai suurempi.
is.tod. kerros 0
pohjakerros 101 m²
kellarikerros 40 m² Yhtiöjärjestyksen mukainen. Isännöitsijäntodistuksen mukainen.
Elevator
Taloyhtiössä on hissi
Kitchen description, details, and equipment
Tyylikäs ja ajattoman elegantti Snaidero-keittiö on yhdistelmä huippuluokan estetiikkaa ja käytännöllisyyttä. Tasona upea Techistone Noble Supreme -kvartsikivi tuo kokonaisuuteen hienostuneen ilmeen ja erinomaisen kestävyyden.
Kodinkoneet ovat tarkkaan valittuja: pääosin Gaggenaun premium-laitteita: kalusteuuni, induktiotaso ja tehokas Savo-liesituuletin täyttävät vaativankin kotikokin toiveet. Gaggenau Jääkaappi ja alakerrassa viinikaapin alla pakastin (AEG).

Viimeisen silauksen keittiölle antaa näyttävä Blanco Subline 500-U -allas mattamustana Silgranit-pintaisena täydellinen yhdistelmä designia ja toiminnallisuutta.
Bathroom description, details, and equipment
Tyylikkyys ja toiminnallisuus yhdistyvät tässä upeassa kylpyhuonetilassa, jossa kaksiosainen mattamusta Oras Nova 7402-33 -suihku tuo arkeen ripauksen luksusta. Unidrainin linjakaivo sulautuu huomaamattomasti moderniin ilmeeseen, ja käytännöllinen pyyhekuivain tuo mukavuutta päivittäiseen käyttöön.
Saunassa nautitaan rauhoittavasta tunnelmasta – lämpimän sävyiset tervaleppälauteet ja tyylikkäästi integroitu Tulikivi Naava -kiuas viimeistelevät kokonaisuuden.
Lämmin lattialämmitys ja laadukas suihkuseinä kruunaavat kylpytilan. Täällä jokainen hetki on kuin oma pieni hengähdyshetki arjen keskellä.
Toilet description
Lukumäärä: 3
Sauna floor material
Laatta
Sauna wall material
Puu
Bedroom description, details, and equipment
Lukumäärä: 4
Lattiamateriaalit: parketti
Seinämateriaalit: maalattu
Living room description, details, and equipment
Lattiamateriaalit: parketti
Seinämateriaalit: maalattu
Other items included in the sale
Tyylikkäät kiinteät valaisimet luovat harmonisen valaistuksen läpi asunnon. Turvallisuudesta huolehtii valmius laadukkaalle hälytys- ja valvontajärjestelmälle, käyttöönotto vaatii vain oman sopimuksen palveluntarjoajan kanssa.
Condition
Hyvä
Additional information about the condition
Erinomainen

Property and company information

Company name
Asunto Oy Helsingin Katajanokan Amiraali
Lot ownership
Oma
Lot size
2 482,00 m2
Year of construction
1900
Building material
Tiili
Roof type
Harjakatto
Roofing
Pelti
Heating system
Kauko, muu
Energy certificate
Kyllä
Energy class
F2018
Completed renovations and improvements
Kiinteistöön tehtiin peruskorjaus vuonna 2002.
Ikkunoiden huoltomaalaus toteutettiin vuonna 2008.
Etelänpuoleisen päädyn rappauskorjaukset tehtiin vuonna 2010 SRV:n takuukorjauksena.
Samana vuonna, 2010, maalattiin myös C-portaan ala-aula.
Vuonna 2011 uusittiin hissien valaistus LED-valaisimiksi.
Tuuletusparvekkeet pinnoitettiin vuonna 2012, ja samana vuonna tehtiin myös piharakennusten pintakäsittely.
Vuonna 2015 kunnostusmaalattiin lännen ja etelänpuoleiset ikkunat sekä parvekeovet, ja samalla piharakennus kunnostettiin.
Kadun puolen ikkunoiden maalauskunnostus tehtiin vuonna 2016.
Vuonna 2017 suoritettiin linja- ja patteriventtiilien säätö sekä uusiminen.
C-päädyn julkisivuseinän yläosan tiilisaumat korjattiin ja seinää kuivattiin vuonna 2018.
Vesikatto tarkastettiin ja korjattiin vuonna 2019, jolloin myös myrskypellit asennettiin piippuihin.
Samana vuonna 2019 korjattiin sisäpihan puolen julkisivuseinien tiilet ja saumat.
Vuonna 2020 tehtiin vesikaton räystäiden myrskypellitys ja tiivistys. Samana vuonna korjattiin myös D1- ja C-päädyn julkisivuseinien tiilet ja saumat.
Ilmanvaihdon poistokanavat puhdistettiin asunnoissa vuonna 2020, ja samalla säädettiin ilmamääriä.
Vuonna 2020 tiivistettiin tiiliseinän ulkonevien osien yläpinnat rappukäytävien kohdalla.
Vuonna 2021 jatkettiin kadun puolen ja A-päädyn julkisivuseinien tiilien ja saumojen korjauksilla.
Samana vuonna kapseloitiin C-rapun sähkönmittauskeskuksen ulkoseinän haitta-aineet.
Vuonna 2022 korjattiin B-rapun kiviportaat ja C1:n kiviterassi sisäpihalla.
Lisäksi vuonna 2022 teetettiin ja asennettiin valmistusvuosinumerokyltti A-päätyyn.
Known upcoming renovations/repairs
Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista:

Vuonna 2024 on suunnitteilla kadunpuolen istutusalueiden kunnostus, jonka tavoitteena on lisätä etupihan viihtyvyyttä.

Vuosina 2024/2025 on tarkoitus kunnostaa talon sisäpihaa, jotta sen viihtyvyys ja käyttö lisääntyisivät. Samalle ajanjaksolle on suunniteltu myös vesikaton tiivistys ja huoltomaalaus; selvityksen mukaan vesikatolle kannattaa tehdä vielä yksi huoltomaalaus ennen sen uusimista.

Vuosina 2024/2027 kunnostamaan ja uusimaan parvekkeiden ovia, koska ylläpitojakso ja tehdyt havainnot viasta ja puutteista edellyttävät tätä. Samalla aikavälillä suunnitellaan myös ikkunoiden huoltomaalausta, sillä niiden kunnossapito vaatii huoltomaalauksen 10/15 vuoden välein.

Vuodelle 2027 ei ole tiedossa kunnossapitotoimenpiteitä, eikä myöskään vuosille 2028/2029.
Restrictions
Yhtiöllä limiittitili 40 000 e
Loans
160 933,64 €
Mortgages
2 911 006,88 €
Property manager
Katajanokan Huolto Oy
Jari Lyytikäinen
jari.lyytikainen@katajanokanhuolto.fi
Property maintenance
Huoltoyhtiö
Other in the housing company
Irtaimistovarasto, pyöräsuoja/ulkoiluvälinevarasto, jätehuone, hissi, kaapeli-TV, talovarasto 3kpl.

Additional information

Additional zoning information
Helsingin kaupunki valmistelee Eteläsataman ja Katajanokankärjen lisärakentamisen
kaavoitusta.
Available
Sopimuksen mukaan
Other important information
Kokouksessa käsiteltävät asiat:
- Yhtiöjärjestyksen 15.2 § määräämät yhtiökokousasiat
- Esitetään hallituksen kirjallinen selvitys yhtiössä suoritetuista huomattavista
kunnossapito- ja muutostöistä
- Esitetään hallituksen kirjallinen selvitys kunnossapitotarpeesta vuosille
2025–2030
- Päätetään sisäpihan puoleisten puuikkunoiden ja parvekeovien kunnostus-
ja maalaustyön toteuttamisesta (kustannusarvio 50.000 €)
- Päätetään hallitukselle myönnettävästä lainanottovaltuudesta, laina-ajasta
sekä kiinnitys ja panttausoikeuksista
- Päätetään, että osakkeenomistajalla on oikeus maksaa lainaosuutensa pois
vasta puuikkunoiden ja parvekeovien kunnostustyön valmistuttua
-> Hallitus ehdottaa, että lainaosuuden voi maksaa kertasuorituksena tai
kuukausittain perittävänä pääomavastikkeena.”
- Päätetään hallitukselle myönnettävästä valtuudesta periä tarvittaessa
enintään kaksi (2) ylimääräistä hoitovastiketta
- Päätetään hallitukselle myönnettävistä valtuuksista nostaa tai laskea
pääomavastikkeiden määrää, mikäli yhtiön lainojen koroissa tapahtuu
merkittävää nousua tai laskua (esim. yli 1,5-prosenttiyksikön nousu tai
lasku)
- Päätetään hallitukselle myönnettävästä valtuudesta kartuttaa
lainanlyhennysrahastoa
- Päätetään yhtiöjärjestyksen muuttamisesta

Housing costs

Maintenance charge
916,50 €/kk (6,50 €/m2)
Financing charge
352,65 €/kk (2,50 €/m2)
Total company fee
1 269,15 €
Water
30,00 €/hlö/kk
Other payments / additional information on payments
Käyttösähkö kulutuksen mukaan. Kotivakuutus omien sopimusehtojen mukaisesti.
Ostaja maksaa varainsiirtoveroa 1,5 % velattomasta kauppahinnasta.
Yhtiön osakeluettelo on siirretty Maanmittauslaitoksen
huoneistotietojärjestelmään, ostaja vastaa omistusoikeuden
rekisteröintikustannuksista, osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista
mahdollisista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun
korotuksesta.
Hallituksella valtuudet tarkistaa pääomavastikkeen tasoa korkokehityksen näin vaatiessa. hallituksella valtuudet periä 2 ylim. vastiketta.
Yhtiöllä limiittitili 40 000 e.
Kunnossapitovastuu katso yj:n 9 §.

Kustannustiedot perustuvat viimeisimpään vahvistettuun tilinpäätökseen.
Kevään yhtiökokousta ei ole vielä pidetty, joten vastikemäärät, muut maksut, sekä kunnossapitotarveselvitys saattavat muuttua yhtiökokouksessa.
Taloyhtiön osakeluettelo on siirretty huoneistotietojärjestelmään. Ostajan tulee hakea omistusoikeuden rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta kaupan
jälkeen. Ostaja vastaa omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, mahdollisista osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta. Ostajan pankin ostajalta
mahdollisesti veloittamista kaupantekoon, omistusoikeuden rekisteröintiin tai panttausmerkinnän hakemiseen liittyvistä kustannuksista ostaja saa tiedon pankiltaan.

Price

Selling price
1 248 061,35 € (8 851,50 €/m2)
Apartment's share of the company loan
11 938,65 € (84,67 €/m2)
Total purchase price
1 260 000,00 € (8 936,17 €/m2)
Kartta