Tuhtotie 8
Tähtiniemi, Jyväskylä | Omakotitalo | 3mh,k,oh,th,tk,aula,wc,s,kh,khh,prv,terassi,var,at
Velaton hinta
Asuinpinta-ala
Kokonaispinta-ala
Rakennusvuosi
Bo!
Päättyvän Tuhtotien päädyssä sijaitseva kaksitasoinen omakotitalo!
Tämä kaunis ja hyvin hoidettu rinnetalo on rakennettu vuonna 2006 omalle tontille Korpilahden Tähtiniemeen.
Alakerrasta löytyvät tilava takkahuone, saunaosasto ja tekninen tila.
Eteisestä portaita pitkin saavumme suureen ja valoisaan olohuoneeseen, joka yhdistettynä ruokailutilan kautta tehokkaaseen ja toimivaan keittiöön muodostaa kodin sydämen. Reilunkokoinen katettu parveke tuo lisäneliöitä pitkälle syksyyn, mikäs olisikaan parempi aloitus päivälle, kun istahtaa tänne aamukahville ja katsella Päijänteen laineita.
Makuuhuoneita yläkerrasta löytyy kolme, sekä kylpyhuone ja kodinhoitohuone, jossa on reilusti tilaa pyörittää arjen askareita.
Kodinhoitohuoneesta pääsee suoraan omalle suojaiselle takapihan terassille.
Tämä 1430m2 rinnetontti tarjoaa mahdollisuudet monenlaiseen puuhasteluun. Takapihalta löytyy palju ja hieman ylempää grillikota, missä onkin kiva viettää aikaa perheen ja vieraiden kesken. Tontilla on myös erillinen liiteri/pyörävarasto, sekä leikkimökki.
Auton saa mukavasti suojaan talon yhteydessä olevaan autotalliin ja talon alta löytyy varasto mihin mahtuukin sitten tavarat hyvin järjestykseen. Piha autotallin ja sisäänkäynnin edestä on asfaltoitu vuonna 2020.
Asumiskustannuksiltaan tämä koti on varsin maltillinen. Lämmitysmuotona on energiatehokas ilmavesilämpöpumppu, vesikiertoisella lattialämmityksellä. Lisänä on Ilmalämpöpumppu, jolla viilennät kodin kesähelteillä tehokkaasti.
Tällä kodilla on upea sijainti ja uniikki tontti kaiken kaikkiaan. Ulkoilureitit kulkevat vierestä, Haukankierroksen luontopolku lähtee koti nurkilta ja Päijänteeseen matkaa on muutama sata metriä. Uimaranta löytyy läheltä ja veneen saa ankkuroitua vuokraamalla paikan asukasyhdistyksen venelaiturista tai viereiseen Korpilahden satamaan.
Satama on alun perin perustettu jo reilu sata vuotta sitten ja se sai erikoismaininnan vuonna 2006, kun se valittiin Suomen vuoden vierassatamaksi.
Korpilahden monipuoliset ja kehittyvät keskustan palvelut, koulu ja päiväkoti ovat kävelysiltaa pitkin noin kilometrin päässä.
Asuinympäristö on todella rauhallinen ja luonnon läheinen. Marja- ja sienimetsään pääset jopa omalta tontilta.
Tämä viehättävä koti on keskellä Suomea, joten täältä on helppo lähteä joka suuntaan ja Jyväskylän keskustaan ajelee puolessa tunnissa.
Soita tai kirjoita ja sovi oma yksityinen esittely.
Ismo Nieminen Bo LKV Jyväskylä
p. 040 962 2473
ismo.nieminen@bo.fi
Are you interested in this estate?
Contact us or leave a message
Ismo Nieminen
asuntomyyjä, KiLAT, partner
Building
Varustus: pesukoneliitäntä, kuivauskaappi, pesuallas, lattialämmitys, lattiakaivo, silityspöytä/taso, pöytätaso
Lattiamateriaalit: laatta
Seinämateriaalit: kaakeli, maalattu
Lattiamateriaalit: vinyyli
Seinämateriaalit: maalattu, tapetti
Seinämateriaalit: maalattu, tapetti
Pintaremonttia 2018-2019
Yläkerran pesuhuone uusittu 2019
Lämmitysjärjestelmä uusittu 2020
Pihaan laitettu asfaltti 2020
Ilmastointikone uusittu 2020
Portaat maalattu 2023
Property information
Additional information
Housing costs
Price





















































