Mestarinkatu 15
Martti, Turku | Puutalo-Osake | 2h+avok.+wc+khh+kph/wc, kph+s+var (YJ:hh)
-
286 000 €
Skuldfritt pris
-
27,0 m2
Boarea
-
77,0 m2
Total area
-
1924
Byggnadsår
Tervetuloa ihastumaan tähän hurmaavaan puutalokotiin halutulla Martin alueella.
Vähän liikennöidyn mukulakivikadun varrella sijaitseva vuonna 2022 perusteellisesti saneerattu kulmahuoneisto yhdistää historiallisesti arvokkaan miljöön ja modernin asumismukavuuden ainutlaatuisella tavalla.
Koti on peruskorjattu laadulla ja tyylillä – sisätilojen lisäksi myös tekniikka on uusittu. Kokonaisuus on toteutettu asianmukaisin luvin. Vaaleat sävyt, modernit materiaalivalinnat ja harkitut yksityiskohdat luovat kodikkaan mutta elegantin tunnelman.
Pohjaratkaisu on toimiva ja tilankäyttö hyvin suunniteltu. Pääkerroksessa moderni tupakeittiö ja olohuone muodostavat viihtyisän kokonaisuuden arkeen ja yhdessäoloon. Ilmalämpöpumppu ja takka lisäävät asumismukavuutta entisestään. Ullakkokerroksessa sijaitsevat tilava makuuhuone, vaatehuone sekä kylpyhuone/wc. Alakerran suurella ikkunalla varustettu käytännöllinen kodinhoitohuone tekee arjesta helpompaa ja luo toimivan kokonaisuuden kodin oman saunaosaston kanssa.
Asunnon edessä oleva terassi tarjoaa viihtyisän paikan nauttia kesäpäivistä. Edulliset asumiskustannukset, tyylikäs ilme ja ihana ympäristö tekevät tästä kodista kokonaisuuden, johon on helppo ihastua.
Tässä kodissa yhdistyvät tunnelmallinen puutalomiljöö, laadukas ja näyttävä toteutus sekä rauhallinen sijainti – täydellinen valinta sinulle, joka arvostat persoonallista asumista ihanalla Martin alueella, lähellä keskustaa.
Esittelyt ja lisätiedot:
Anna-Maija Kasvi LKV, KTM
0404105244
anna-maija.kasvi@bo.fi
Tuomas Nurmi, asuntomyyjä, KTM
040 626 3776
tuomas.nurmi@bo.fi
https://bo.fi/henkilo/anna-maija-kasvi/
Facebook: www.facebook.com/annamaijabolkv
Instagram: www.instagram.com/annamaijabolkv/
Intresserad av denna bostad?
Kontakta oss eller lämna ett meddelande
HUONEISTO
- Osakkeet
- 702-720
- Hallintamuoto
- Asunto-osakeyhtiö
- Huoneluku
- 2h+avok.+wc+khh+kph/wc, kph+s+var (YJ:hh)
- Kerros
- 3
- Kerroksia
- 3
- Asuinpinta-ala
- 27,0 m²
- Muut tilat
- 50,0 m²
- Lisätietoja pinta-alasta
- Yhtiöjärjestyksen mukainen pinta-ala on 27 m². Ei tarkistusmitattu.
Huoneisto on laajennettu vintille ja alakertaan. Mainitut muut tilat 50 m² on arvio (mainittu edellisessä myyntiesitteessä). Se pitää sisällään laajennuksen yläkertaan ja alakertaan.
Rakennulupapiirustustuksissa ei ole mainintaa laajennusten pinta-aloista, joten siksi kyseessä arvio. Ei tarkistusmitattu. Yhtiöjärjestyksen mukainen. Isännöitsijäntodistuksen mukainen. - Keittiön kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Kaunis avokeittiö osana oleskelutilaa.
- Liesi
- Induktio, erillisuuni
- Keittiön muut varusteet
- Liesituuletin, mikroaaltouuni, astianpesukone
- Keittiön työtasojen materiaali
- Laminaatti
- Keittiön lattiamateriaali
- Parketti
- Keittiön seinien materiaali
- Maalattu
- Pesutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Kodissa on kaksi tyylikästä kylpyhuonetta.
Alakerran kylpyhuone: sadesuihku, lattialämmitys.
Yläkerran kylpyhuone: wc-istuin, allas/hana, peilikaappi, kylpyhuonekaapisto, suihkukaappi, sadesuihku, lattialämmitys. - Kylpyhuoneen lattiamateriaali
- Laatta
- Kylpyhuoneen seinämateriaali
- Kaakeli
- WC-tilojen kuvaus
- Alakerrassa.
Varustelu: wc-istuin, hana/allas, säilytyskaappi, peilikaappi, lattiakaivo, lattialämmmitys.
Lisäksi wc-tila yläkerran kylpyhuoneessa.
Lattiamateriaalit: laatta
Seinämateriaalit: kaakeli - Kodinhoitohuone
- Toiminnallinen kodinhoitotila alakerrassa. Hyvin säilytystilaa ja valoa.
Varustelu: Allas/hana, pöytätaso, kaapisto, pesukoneliitäntä, lattialämmitys. Kodinhoitotilan perällä varastohuone.
Lattiamateriaalit: laatta
Seinämateriaalit: maalattu - Sauna
- Asunnossa on sauna
- Saunan lattiamateriaali
- Laatta
- Saunan seinämateriaali
- Puu
- Makuuhuoneen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Lattiat parkettia, seinät maalattu.
- Oleskelutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Lattiat parkettia, seinät maalattu.
- Muutostyöt huoneistossa
- Nykyisen omistajan toimesta:
-Seiniä maalattu 2023
-Terassi 2023
Aikaisemman omistajan toimesta:
2021-2022:
-Huoneisto erotettu naapuriasunnosta ja peruskorjattu, haettu rakennusluvat.
Keittiö, kylpyhuoneet, wc, sauna, kodinhoitotilat, lämminvesivaraaja, lattiat, seinät, sisäkatot, ulkoseinien eristeet, takka, käyttövesiputket, viemärit, sähköt, patterit/lattialämmitykset, ilmalämpöpumppu.
Koti on laajennettu kolmeen kerrokseen. Laajennukset ovat puutaloille tyypillisesti osakkaan vastuulla. - Kunto
- Yhtiön nimi
- Turun Työläisten Asunto-Osakeyhtiö Tonttumäki
- Tontin omistus
- Vuokrattu
- Tontin vuokraaja
- Turun kaupunki
- Tontin vuokrasopimus päättyy
- 31.12.2032
- Tontin vuokra
- 8 425,00 €
- Tontin koko
- 3 211,00 m²
- Rakennusvuosi (aloitettu)
- 1924
- Käyttöönottovuosi
- 1924
- Energialuokka
- E2018
- Tehdyt korjaukset ja remontit
- 1992 yhteisantenni
1993 ulko-ovien kunnostus
1998 peltikattojen uusinta
2001 tonttiviemärien uusinta/sadevesiviemärien uudelleenrakentaminen
2002 peltikattojen maalaus
2009 savupiippujen hatut
2019-2022 julkisivusaneeraus
2021-2022 sähkösaneeraus/laajakaista
2025 palovaroittimet, vesijohtosaneerauksen suunnittelu
2026 ulko-ovet ja lukitus uusittu - Tiedossa olevat tulevat korjaukset/remontit
- 2026 pohjaviemärien sukitus, päävesijohdon uusinta (myytävän asunnon osalta putket ja viemärit on uusittu)
- Lisätietoja autonsäilytyspaikoista
- Yhtiön pihalla autopaikkoja jonotuksen mukaan.
Kadulla vapaa pysäköinti. - Isännöitsijäntodistuksen mukainen päivämäärä
- 31.12.2025
- Lainat
- 107 227,63 €
- Kiinnitykset
- 494 184,00 €
- Isännöitsijä
- Isännöinti Päivärinta Ky
Jari Kankare
02/4693193, 0504119776 - Taloyhtiössä muuta
- Huoneiston vuokraus yhtiön ulkopuolelle vain hallituksen luvalla.
Taloyhtiössä laajennettu osakkaan vastuu, katso yhtiöjärjestys 16§.
- Hoitovastike
- 132,30 €/kk (4,90 €/m²)
- Yhtiövastike yhteensä
- 132,30 €
- Muut maksut / lisätietoa maksuista
- Vesi kulutuksen mukaan, oma mittari (ennakon voi sopia).
Sähkö kulutuksen mukaan (nykyisten omistajien sähkönkulutus ollut n 4500-5100kwh/vuosi. Sähkönkulutus saattaa vaihdella eri ihmisillä kulutustottumusten mukaan.
Varainsiirtovero 1,5% velattomasta kauppahinnasta.
Omistuksen rekisteröinti.
Autopaikka 5€/kk.
Sauna 5€/kerta.
HINTA
- Myyntihinta
- 280 590,00 € (10 392,22 €/m²)
- Velaton hinta
- 286 000,00 € (10 592,59 €/m²)
- Velkaosuus
- 5 410,00 € (200,37 €/m²)