Mestarinkatu 15

Martti, Turku | Puutalo-Osake | 2h+avok.+wc+khh+kph/wc, kph+s+var (YJ:hh)

  • 286,000 €

    Debt-free price

  • 27.0 m2

    Living area

  • 77.0 m2

    Total area

  • 1924

    Year of construction

Next showing: 14.5.2026 at 16:00-16:30

Tervetuloa ihastumaan tähän hurmaavaan puutalokotiin halutulla Martin alueella.

Vähän liikennöidyn mukulakivikadun varrella sijaitseva vuonna 2022 perusteellisesti saneerattu kulmahuoneisto yhdistää historiallisesti arvokkaan miljöön ja modernin asumismukavuuden ainutlaatuisella tavalla.

Koti on peruskorjattu laadulla ja tyylillä – sisätilojen lisäksi myös tekniikka on uusittu. Kokonaisuus on toteutettu asianmukaisin luvin. Vaaleat sävyt, modernit materiaalivalinnat ja harkitut yksityiskohdat luovat kodikkaan mutta elegantin tunnelman.

Pohjaratkaisu on toimiva ja tilankäyttö hyvin suunniteltu. Pääkerroksessa moderni tupakeittiö ja olohuone muodostavat viihtyisän kokonaisuuden arkeen ja yhdessäoloon. Ilmalämpöpumppu ja takka lisäävät asumismukavuutta entisestään. Ullakkokerroksessa sijaitsevat tilava makuuhuone, vaatehuone sekä kylpyhuone/wc. Alakerran suurella ikkunalla varustettu käytännöllinen kodinhoitohuone tekee arjesta helpompaa ja luo toimivan kokonaisuuden kodin oman saunaosaston kanssa.

Asunnon edessä oleva terassi tarjoaa viihtyisän paikan nauttia kesäpäivistä. Edulliset asumiskustannukset, tyylikäs ilme ja ihana ympäristö tekevät tästä kodista kokonaisuuden, johon on helppo ihastua.

Tässä kodissa yhdistyvät tunnelmallinen puutalomiljöö, laadukas ja näyttävä toteutus sekä rauhallinen sijainti – täydellinen valinta sinulle, joka arvostat persoonallista asumista ihanalla Martin alueella, lähellä keskustaa.

Esittelyt ja lisätiedot:

Anna-Maija Kasvi LKV, KTM
0404105244
anna-maija.kasvi@bo.fi

Tuomas Nurmi, asuntomyyjä, KTM
040 626 3776
tuomas.nurmi@bo.fi

https://bo.fi/henkilo/anna-maija-kasvi/
Facebook: www.facebook.com/annamaijabolkv
Instagram: www.instagram.com/annamaijabolkv/

Interested in this property?

Contact us or leave a message

HUONEISTO

Osakkeet
702-720
Hallintamuoto
Asunto-osakeyhtiö
Huoneluku
2h+avok.+wc+khh+kph/wc, kph+s+var (YJ:hh)
Kerros
3
Kerroksia
3
Asuinpinta-ala
27,0 m²
Muut tilat
50,0 m²
Lisätietoja pinta-alasta
Yhtiöjärjestyksen mukainen pinta-ala on 27 m². Ei tarkistusmitattu.
Huoneisto on laajennettu vintille ja alakertaan. Mainitut muut tilat 50 m² on arvio (mainittu edellisessä myyntiesitteessä). Se pitää sisällään laajennuksen yläkertaan ja alakertaan.
Rakennulupapiirustustuksissa ei ole mainintaa laajennusten pinta-aloista, joten siksi kyseessä arvio. Ei tarkistusmitattu. Yhtiöjärjestyksen mukainen. Isännöitsijäntodistuksen mukainen.
Keittiön kuvaus, lisätiedot ja varustus
Kaunis avokeittiö osana oleskelutilaa.
Liesi
Induktio, erillisuuni
Keittiön muut varusteet
Liesituuletin, mikroaaltouuni, astianpesukone
Keittiön työtasojen materiaali
Laminaatti
Keittiön lattiamateriaali
Parketti
Keittiön seinien materiaali
Maalattu
Pesutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
Kodissa on kaksi tyylikästä kylpyhuonetta.

Alakerran kylpyhuone: sadesuihku, lattialämmitys.

Yläkerran kylpyhuone: wc-istuin, allas/hana, peilikaappi, kylpyhuonekaapisto, suihkukaappi, sadesuihku, lattialämmitys.
Kylpyhuoneen lattiamateriaali
Laatta
Kylpyhuoneen seinämateriaali
Kaakeli
WC-tilojen kuvaus
Alakerrassa.
Varustelu: wc-istuin, hana/allas, säilytyskaappi, peilikaappi, lattiakaivo, lattialämmmitys.

Lisäksi wc-tila yläkerran kylpyhuoneessa.
Lattiamateriaalit: laatta
Seinämateriaalit: kaakeli
Kodinhoitohuone
Toiminnallinen kodinhoitotila alakerrassa. Hyvin säilytystilaa ja valoa.
Varustelu: Allas/hana, pöytätaso, kaapisto, pesukoneliitäntä, lattialämmitys. Kodinhoitotilan perällä varastohuone.
Puu
Makuuhuoneen kuvaus, lisätiedot ja varustus
Lattiat parkettia, seinät maalattu.
Oleskelutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
Lattiat parkettia, seinät maalattu.
Muutostyöt huoneistossa
Nykyisen omistajan toimesta:
-Seiniä maalattu 2023
-Terassi 2023

Aikaisemman omistajan toimesta:
2021-2022:
-Huoneisto erotettu naapuriasunnosta ja peruskorjattu, haettu rakennusluvat.
Keittiö, kylpyhuoneet, wc, sauna, kodinhoitotilat, lämminvesivaraaja, lattiat, seinät, sisäkatot, ulkoseinien eristeet, takka, käyttövesiputket, viemärit, sähköt, patterit/lattialämmitykset, ilmalämpöpumppu.

Koti on laajennettu kolmeen kerrokseen. Laajennukset ovat puutaloille tyypillisesti osakkaan vastuulla.

Yhtiön nimi
Turun Työläisten Asunto-Osakeyhtiö Tonttumäki
Tontin omistus
Vuokrattu
Tontin vuokraaja
Turun kaupunki
Tontin vuokrasopimus päättyy
31.12.2032
Tontin vuokra
8 425,00 €
Tontin koko
3 211,00 m²
Rakennusvuosi (aloitettu)
1924
Käyttöönottovuosi
1924
Energialuokka
E2018
Tehdyt korjaukset ja remontit
1992 yhteisantenni
1993 ulko-ovien kunnostus
1998 peltikattojen uusinta
2001 tonttiviemärien uusinta/sadevesiviemärien uudelleenrakentaminen
2002 peltikattojen maalaus
2009 savupiippujen hatut
2019-2022 julkisivusaneeraus
2021-2022 sähkösaneeraus/laajakaista
2025 palovaroittimet, vesijohtosaneerauksen suunnittelu
2026 ulko-ovet ja lukitus uusittu
Tiedossa olevat tulevat korjaukset/remontit
2026 pohjaviemärien sukitus, päävesijohdon uusinta (myytävän asunnon osalta putket ja viemärit on uusittu)
Lisätietoja autonsäilytyspaikoista
Yhtiön pihalla autopaikkoja jonotuksen mukaan.
Kadulla vapaa pysäköinti.
Isännöitsijäntodistuksen mukainen päivämäärä
31.12.2025
Lainat
107 227,63 €
Kiinnitykset
494 184,00 €
Isännöitsijä
Isännöinti Päivärinta Ky
Jari Kankare
02/4693193, 0504119776
Taloyhtiössä muuta
Huoneiston vuokraus yhtiön ulkopuolelle vain hallituksen luvalla.
Taloyhtiössä laajennettu osakkaan vastuu, katso yhtiöjärjestys 16§.

Hoitovastike
132,30 €/kk (4,90 €/m²)
Yhtiövastike yhteensä
132,30 €
Muut maksut / lisätietoa maksuista
Vesi kulutuksen mukaan, oma mittari (ennakon voi sopia).
Sähkö kulutuksen mukaan (nykyisten omistajien sähkönkulutus ollut n 4500-5100kwh/vuosi. Sähkönkulutus saattaa vaihdella eri ihmisillä kulutustottumusten mukaan.

Varainsiirtovero 1,5% velattomasta kauppahinnasta.
Omistuksen rekisteröinti.

Autopaikka 5€/kk.
Sauna 5€/kerta.

HINTA

Myyntihinta
280 590,00 € (10 392,22 €/m²)
Velaton hinta
286 000,00 € (10 592,59 €/m²)
Velkaosuus
5 410,00 € (200,37 €/m²)
Mestarinkatu 15 - image 1 Mestarinkatu 15 - image 2 Mestarinkatu 15 - image 3 Mestarinkatu 15 - image 4 Mestarinkatu 15 - image 5 Mestarinkatu 15 - image 6 Mestarinkatu 15 - image 7 Mestarinkatu 15 - image 8 Mestarinkatu 15 - image 9 Mestarinkatu 15 - image 10 Mestarinkatu 15 - image 11 Mestarinkatu 15 - image 12 Mestarinkatu 15 - image 13 Mestarinkatu 15 - image 14 Mestarinkatu 15 - image 15 Mestarinkatu 15 - image 16 Mestarinkatu 15 - image 17 Mestarinkatu 15 - image 18 Mestarinkatu 15 - image 19 Mestarinkatu 15 - image 20 Mestarinkatu 15 - image 21 Mestarinkatu 15 - image 22 Mestarinkatu 15 - image 23 Mestarinkatu 15 - image 24 Mestarinkatu 15 - image 25 Mestarinkatu 15 - image 26 Mestarinkatu 15 - image 27 Mestarinkatu 15 - image 28 Mestarinkatu 15 - image 29 Mestarinkatu 15 - image 30 Mestarinkatu 15 - image 31 Mestarinkatu 15 - image 32 Mestarinkatu 15 - image 33 Mestarinkatu 15 - image 34 Mestarinkatu 15 - image 35 Mestarinkatu 15 - image 36 Mestarinkatu 15 - image 37 Mestarinkatu 15 - image 38 Mestarinkatu 15 - image 39 Mestarinkatu 15 - image 40 Mestarinkatu 15 - image 41 Mestarinkatu 15 - image 42 Mestarinkatu 15 - image 43 Mestarinkatu 15 - image 44 Mestarinkatu 15 - image 45 Mestarinkatu 15 - image 46 Mestarinkatu 15 - image 47