Rauhankatu 1c
Keskusta, Turku | Kerrostalo | 4h+rt+k+wc+kph/wc+parv.+1h+avok.+kph/wc+vh (YJ: 4h+hall+k)
-
459 000 €
Skuldfritt pris
-
158 m2
Boarea
-
623,70 €/mån
Underhållsavgift
-
1929
Byggnadsår
Arvokasta kaupunkiasumista loistopaikalla Puolalanpuiston kupeessa
Tämä historiaa ja modernia asumista yhdistävä tyylikäs koti sijaitsee halutulla paikalla Turun keskustassa yhtiössä, jossa suuria remontteja on tehty paljon – viimeisimpänä mittava ikkunaremontti.
Koti tarjoaa ainutlaatuisen mahdollisuuden yhdistää laadukas asuminen ja sijoittaminen, sillä kokonaisuus on jaettu kahteen erilliseen osaan omilla sisäänkäynneillä. Pienempi osa huoneistosta on valmiiksi vuokrattu, mikä tuo erinomaista lisätuottoa asumisen rinnalle. Pieni osa soveltuu hyvin myös esim. perheen vanhemman lapsen omaksi keitaaksi ja on myös yhdistettävissä pääasuntoon helposti takaisin. Tämä onkin mahdollisuuksien koti.
Pääasunnossa hurmaavat suuret huoneet ja kauniit yksityiskohdat luovat arvokkaan tunnelman. Kolmesta makuuhuoneesta kaksi on erityisen tilavia, ja päämakuuhuoneesta löytyvät alkuperäiset, näyttävät Bomanin Höyrypuusepäntehtaan massiivipuiset kiintohyllyt – upea yksityiskohta historiaa ja vanhaa käsityötä arvostavalle.
Pääasunnossa on lisäksi erillinen ruokailusali, tilava moderni keittiö sekä putkiremontin yhteydessä 2016 uusittu kylpyhuone/wc ja erillinen wc. Vanha palvelijan hissi kuljettaa suoraan asuntoon asti – harvinainen ja käytännöllinen yksityiskohta.
Säilytystilaa on runsaasti, ja pohjaratkaisu tarjoaa monia mahdollisuuksia niin suurelle perheelle, edustuskodiksi kuin yhdistettyyn asumis- ja sijoituskäyttöönkin.
Vuokrattu huoneistopuoli koostuu tilavasta huoneesta avokeittiöllä, vaatehuoneesta sekä putkiremontin yhteydessä uusitusta kylpyhuoneesta/wc:stä.
Kotia on remontoitu vuosien varrella runsaasti. Vuoden 2016 kylpyhuone/wc-remonttien lisäksi mm. molemmat keittiöt on uusittu 2017 ja suurin osa seinistä ja katoista maalattu sekä parketit hiottu ja lakattu 2020.
Sijainti on mitä parhain. Vierestä löydät molemmat maailmat, ihanan idyllisen Puolalanpuiston vehreyden ja rauhan sekä keskustan sykkeen kaikkine palveluineen.
Jos etsit historiaa ja modernia mukavuutta yhdistelevää, mahdollisuuksien kaupunkikotia keskustan parhailta paikoilta, kannattaa ottaa yhteyttä ja sopia oma yksityisnäyttöaikasi.
Esittelyt ja lisätiedot:
Tuomas Nurmi, asuntomyyjä, KTM
tuomas.nurmi@bo.fi, 040 626 3776
Intresserad av denna bostad?
Kontakta oss eller lämna ett meddelande
HUONEISTO
- Osakkeet
- 874-954
- Hallintamuoto
- Asunto-osakeyhtiö
- Huoneluku
- 4h+rt+k+wc+kph/wc+parv.+1h+avok.+kph/wc+vh (YJ: 4h+hall+k)
- Kerros
- 3
- Kerroksia
- 5
- Asuinpinta-ala
- 158,0 m²
- Muut tilat
- 0,0 m²
- Lisätietoja pinta-alasta
- Asunnon kokonaispinta-ala on 158m² yhtiöjärjestyksen ja isännöitsijäntodistuksen mukaan. Asunnosta n.133m² on omassa käytössä ja n.25m² vuokrattu. Molempiin osiin asuntoa on oma sisäänkäynti porraskäytävästä ja osat eivät ole yhteydessä toisiinsa. Vaikka asunnon osat ovat erilliset, on eriyttäminen toimitettu epävirallisesti ja ovat edelleen virallisesti yhtä ja samaa asuntoa. Vuokratun puolen keittiölle ja suihkulle ei ole haettu käyttötarkoituksenmuutosta eikä rakennuslupaa.
Pinta-aloja ei ole tarkistusmitattu ja ne voivat olla yhtiöjärjestyksessä suurempia tai pienempiä. Yhtiöjärjestyksen mukainen. Isännöitsijäntodistuksen mukainen. - Näkymät
- Parveke suuntaa sisäpihalle. Parveke on väliaikaisesti käyttökiellossa kunnes puutteet korjataan.
- Parveke
- Ulostyönnetty
- Keittiön kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Varustelu:
Pääkeittiö: jääkaappi/pakastin, liesituuletin, mikroaaltouuni, astianpesukone, erillisuuni, induktioliesi.
Pikkukeittiö: erillisuuni, keraaminen liesi, apk-liitäntä, jääkaappi/pakastin - Keittiön työtasojen materiaali
- Puu
- Keittiön lattiamateriaali
- Parketti
- Keittiön seinien materiaali
- Maalattu, tapetti
- Pesutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Pääkylpyhuone: suihku, suihkuseinä, wc-istuin, hana/allas, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peili, allaskaappi.
Pikkukylpyhuone: suihku, wc-istuin, peilikaappi, hana//allas. - Kylpyhuoneen lattiamateriaali
- Laatta
- Kylpyhuoneen seinämateriaali
- Kaakeli
- Sauna
- Ei saunaa
- Makuuhuoneen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Lattiat parkettia, seinät maalatut.
- Oleskelutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Lattia parkettia, seinät maalattu.
- Muut huonetilat
- Asuntoon tulee oma hissi.
- Muuta kauppaan kuuluvaa
- Kylpyhuoneen seinähylly ja kaappi, suurten makuuhuoneiden kaapisto, päämakuuhuoneen vaatesäilytysjärjestelmä, hallin hyllykkö.
- Muutostyöt huoneistossa
- -2016 kylpyhuoneiden uusinta
-2017 Molempien keittiöiden uusiminen.
-2020: Seinien maalaus, parkettien hionta ja lakkaus, olohuoneen, makuuhuoneen ja hallin katon maalaus - Kunto
- Tontin koko
- 1 923,00 m²
- Käyttöönottovuosi
- 1929
- Energialuokka
- D2018
- Tehdyt korjaukset ja remontit
- 1997 Patteriventtiilien uusinta
2002 Pihajulkisivujen peruskorjaus
2005–2007 Katon määräosan uusiminen
2006 Ilmanvaihtohormien nuohous
2007 Lukostot uusittu
2016 Vesi-, viemäri- ja sähköverkkojen peruskorjaus
2020 Pihavalaistuksen uusiminen, pihan saneeraus
2025 Palovaroittimet uusittu asuinhuoneistoihin ja asuntolaan
2025 Hormit (tulipesät) nuohottu
2025-2026 Ikkunat uusittu - Tiedossa olevat tulevat korjaukset/remontit
- Kunnossapitotarveselvityken mukaisesti seuraavan 5 vuoden aikana:
Piha: Ylläpitokorjauksia. Jätepisteen uusiminen.
Julkisivut: Julkisivujen saneeraus
Parvekkeet: Tuuletusparvekkeiden uusiminen
Ikkunat ja ulko-ovet: Saneeraus 2025-26
Katto: Tarvittaessa.
Yleiset tilat: Porraskäytävien seinien saneeraus/maalaus.
Lämmitysjärjestelmä: Patteriverkoston saneeraus 2026
Ilmanvaihto: Ilmanvaihtokanavien ja hormien kartoitus, huolto ja nuohous.
Muut: Lukitusjärjestelmän ja ilmoitustaulujen uusiminen. Kiinteistönperuskuntoarvio. - Kuluvelvoitteet
- 2025-2026 ikkunasaneerauksen kustannuksia ei ole vielä jyvitetty osakkaille ja ne tullaan jyvittämään tulevaisuudessa.
- Lisätietoja autonsäilytyspaikoista
- Yhtiön hallinnassa on varasto ja 6 autotallia. Liiketilat eivät ole yhtiön hallinnassa.
- Isännöitsijäntodistuksen mukainen päivämäärä
- 30.04.2026
- Lainat
- 1 226 963,04 €
- Kiinnitykset
- 3 118 600,00 €
- Isännöitsijä
- Nättinummen Isännöinti Oy / Minna Rakkolainen
p. 0400 829 008. minna.rakkolainen@nattinummenisannointi.fi - Kiinteistönhoito
- Huoltoyhtiö
- Hissi
- Taloyhtiössä on hissi
- Taloyhtiössä muuta
- Vinttikomero, kellarikomero, kaapeli-tv.
MUITA TIETOJA
- Kaavoitus
- Asemakaava
- Vapautuu
- Asunnosta osa vuokrattu
ASUMISKUSTANNUKSET
- Hoitovastike
- 623,70 €/kk (3,95 €/m²)
- Yhtiövastike yhteensä
- 1 020,60 €
- Rahoitusvastike
- 396,90 €/kk (2,51 €/m²)
- Muut maksut / lisätietoa maksuista
- Vesi ja käyttösähkö kulutuksen mukaan. Varainsiirtovero 1,5%.
Taloyhtiön osakeluettelo on siirretty huoneistotietojärjestelmään. Ostajan tulee hakea omistusoikeuden rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta. Ostaja vastaa omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, mahdollisista osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta.
HINTA
- Myyntihinta
- 426 195,91 € (2 697,44 €/m²)
- Velaton hinta
- 459 000,00 € (2 905,06 €/m²)
- Velkaosuus
- 32 804,09 € (207,62 €/m²)