Asemakatu 42
Keskusta, Kuopio | Kerrostalo | 3h,ph,k
-
184 000 €
Skuldfritt pris
-
69,50 m2
Boarea
-
264,10 €/mån
Underhållsavgift
-
1956
Byggnadsår
Hurmaava parvekkeellinen koti keskustan sydämessä – omatonttisessa taloyhtiössä!
Kolmannen kerroksen valoisa ja hyväkuntoinen koti ihastuttaa upeudellaan ja toimivuudellaan. Kahdessa makuuhuoneessa on tilaa elämälle, ja olohuoneesta avautuvat kauniit pariovet päämakuuhuoneeseen luoden tilaan ihanaa tunnelmaa. Länteen avautuva parveke tarjoaa paikan rentoutumiseen ilta-auringossa.
Moderni keittiö on reilun kokoinen ja avautuu näkymiin kattojen ylle. Remontoitu kylpyhuone, päivitetty keittiö ja pehmeät sävyt luovat yhtenäisen, harmonisen ilmeen. Vaatehuone ja tilava eteinen tuovat arkeen kaivattua säilytystilaa. Tumman, vaalean ja lämpimän puunsävyt sointuvat upeasti läpi tämän kauniin kodin. Asunto on siistikuntoinen ja muuttovalmis, joten voit vain muuttaa ja asettua asumaan.
Hyvin hoidettu, omatonttinen taloyhtiö tarjoaa mukavaa asumista – suuret remontit on jo tehty, eikä merkittäviä korjauksia ole tiedossa lähivuosina. Hoitovastike on todella maltillinen, vain 3,8€/m2. Yhteisissä tiloissa asukkaiden käytössä sekä häkki- että vinttikomero, sauna ja pyörävarasto.
Sijainti on vailla vertaa: ruokakaupat, koulut ja päiväkodit ovat kävelyetäisyydellä, sekä juna- ja linja-autoasema kätevästi ihan lähettyvillä. Monipuoliset palvelut ja Kuopion elävä keskusta alkavat käytännössä kotiovelta.
Huomioithan, että taloyhtiössä ei ole hissiä.
Tämä koti on helppo valinta sinulle, joka arvostat tunnelmaa ja valmista kokonaisuutta – tervetuloa ihastumaan!
Esittelyt ja lisätiedot Lauralta 040 355 2332/ laura.torma@bo.fi
Intresserad av denna bostad?
Kontakta oss eller lämna ett meddelande
HUONEISTO
- Osakkeet
- 877-946
- Hallintamuoto
- Asunto-osakeyhtiö
- Huoneluku
- 3h,ph,k
- Kerros
- 3
- Kerroksia
- 4
- Asuinpinta-ala
- 69,5 m²
- Muut tilat
- 0,0 m²
- Lisätietoja pinta-alasta
- Yhtiöjärjestyksen mukainen. Isännöitsijäntodistuksen mukainen.
- Parveke
- Ulostyönnetty
- Parvekkeen ilmansuunta
- Länsi
- Keittiön kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Keittiö remontoitu noin 2005
- Liesi
- Sähköliesi
- Keittiön muut varusteet
- Liesituuletin, mikroaaltouuni, astianpesukone, kiinteät valaisimet
- Keittiön työtasojen materiaali
- Laminaatti, muu
- Keittiön lattiamateriaali
- Laminaatti
- Keittiön seinien materiaali
- Maalattu
- Pesutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Kylpyhuone uusittu 2014
- Kylpyhuoneen varustus
- Suihkuseinä, pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kiinteät valaisimet, asennettuja erikoisvarusteita
- Kylpyhuoneen lattiamateriaali
- Laatta
- Kylpyhuoneen seinämateriaali
- Kaakeli
- Sauna
- Taloyhtiössä sauna
- Makuuhuoneen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Lukumäärä: 2
Lattiamateriaalit: laminaatti
Seinämateriaalit: maalattu - Oleskelutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Lattiamateriaalit: laminaatti
Seinämateriaalit: maalattu - Muut huonetilat
- Eteistilan lattia laatalla.
- Muutostyöt huoneistossa
- Kylpyhuone remontoitu 2014,
Eteistilan laatta asennettu 2007,
Laminaatin alle lisätty äänieristyslevyt 2007. - Kunto
- Hyvä
KIINTEISTÖ- JA YHTIÖTIEDOT
- Yhtiön nimi
- Asunto Oy Kuopion Linnanpuisto
- Tontin omistus
- Oma
- Tontin koko
- 1 076,00 m²
- Käyttöönottovuosi
- 1956
- Energialuokka
- E2007
- Tehdyt korjaukset ja remontit
- 2025 palovaroittimien uusimien
2024 pihamuurin ja raja-aidan uusiminen
2023 ovipuhelinjärjestelmän uusiminen
2022 parvekkeiden saneeraus
2021-2022 parvekkeiden- ja julkisivukorjauksen suunnittelu
2016 parvekkeiden kuntotutkimus
2015 saunaosaston peruskorjaus (pesuhuone, pukuhuone ja käytävän katto)
2010 lämmönjakokeskus
2009 huoneistojen porrastaso-ovien ja lukitusten uusiminen
2009 piha-alueen peruskorjaus
2007 vesikate uusittu
2005 ikkunat- ja julkisivupellitykset
1999 sokkelin maalaus ja pihan muotoilu
1997 porraskäytävien maalaus
1996 LVIS-peruskorjaus - Tiedossa olevat tulevat korjaukset/remontit
- Kiinteistön ulko-ovien uusiminen
- Isännöitsijäntodistuksen mukainen päivämäärä
- 07.05.2026
- Lainat
- 132 324,67 €
- Kiinnitykset
- 380 500,00 €
- Isännöitsijä
- Oiva Isännöinti Kuopio Oy, Otto Mikkonen
Maaherrankatu 21 A, 3krs, 70100 Kuopio - Kiinteistönhoito
- Huoltoyhtiö
- Taloyhtiössä muuta
- Sauna, vinttikomero, urheiluvälinevarasto, väestönsuoja, kaapeli-tv. Ilmanvaihto: koneellinen poisto
MUITA TIETOJA
- Kaavoitus
- Asemakaava
- Palvelut
- Useita ruokakauppoja keskustan alueella (mm. S-Market Sokos 500m, K-Market Kalakukko 600m, K-Supermarket Veljmies, K-Supermarket Portti 800m)
- Päiväkoti
- Useita päiväkoteja keskustan alueella.
- Koulu
- Useita kouluja lähettyvillä. Esimerkiksi: Snellmanin koulu 1km, Hatsalan klassillinen koulu 1km
- Liikenneyhteydet
- Linja-auto- ja juna-asema 400m
- Vapautuu
- Sopimuksen mukaan
ASUMISKUSTANNUKSET
- Hoitovastike
- 264,10 €/kk (3,80 €/m²)
- Yhtiövastike yhteensä
- 437,85 €
- Rahoitusvastike
- 173,75 €/kk (2,50 €/m²)
- Muut maksut / lisätietoa maksuista
- Vesimaksuennakko 30 euroa/kk, laskutus kulutuksen mukaan.
Taloyhtiön osakeluettelo on siirretty huoneistotietojärjestelmään. Ostajan tulee hakea omistusoikeuden rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta. Ostaja vastaa tällöin omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, mahdollisista osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta. Ostajan pankin ostajalta mahdollisesti veloittamista kaupantekoon, omistusoikeuden rekisteröintiin tai panttausmerkinnän hakemiseen liittyvistä kustannuksista ostaja saa tiedon pankiltaan. - Autopaikka
- 15,00 €/kk
- Sauna
- 8,00 €/kk
HINTA
- Myyntihinta
- 174 643,25 € (2 512,85 €/m²)
- Velaton hinta
- 184 000,00 € (2 647,48 €/m²)
- Velkaosuus
- 9 356,75 € (134,63 €/m²)