Kirsikkakuja 1
Viherlaakso, Espoo | Erillistalo | 5h, avokeittiö, s, wc, var, ulkovar, 2ap (Y.j mukaan 5h+kt+s+var + 2 ap)
-
369 900 €
Skuldfritt pris
-
86 m2
Boarea
-
369,80 €/mån
Underhållsavgift
-
2027
Byggnadsår
Espoon Kavallinmäen rauhaan kätkeytyvä uusi erillistalo tarjoaa omakotimaisen asumisen parhaimmillaan, luonnon ja palveluiden välittömässä läheisyydessä.
As Oy Espoon Kevätpiipon erillistalokoti on suunniteltu arjen sujuvuutta ja viihtyisyyttä ajatellen. Kaksikerroksinen pohjaratkaisu jäsentää kodin luontevasti: alakerran avara oleskelutila yhdistää keittiön, ruokailun ja olohuoneen toimivaksi kokonaisuudeksi, ja yläkerran makuuhuoneet sekä oma sauna muodostavat rauhallisen vetäytymispaikan. Skandinaavinen, korkeatasoinen sisustus ja laadukkaat keittiökalusteet tuovat arkeen harkittua tyylikkyyttä. Koko asunnon kattava lattialämmitys ja etäohjattava pilarikiuas saunassa ovat esimerkkejä kodissa piilevästä harkitusta mukavuudesta.
Puurakenteiset talot edustavat modernia ja vastuullista rakentamista, ja lämmitysmuotona toimii ekologinen ja kustannustehokas maalämpö. Oleskelutiloista on käynti tilavalle terassille ja pensasaidoin rajatulle omalle pihalle, joka avautuu etelään tai länteen tuoden valoa ja iltapäivän aurinkoa osaksi jokaista päivää. Runsaat säilytystilat, lämmin ulkovarasto ja erillinen ulkoiluvälinevarasto takaavat, että perheen varusteille löytyy aina paikkansa. Jokaiseen kotiin kuuluu kaksi autopaikkaa lämpöpistokkeella, ja sähköauton latausvalmius on huomioitu jo suunnittelussa. Harjakatot mahdollistavat myös aurinkopaneelien asentamisen.
Kohde on RS-kohde ja rakentaminen on käynnissä. Arvioitu valmistuminen on 4–6/2027. Tontti on valinnainen vuokratontti, ja tonttiosuus on lunastettavissa.
Kavallinmäki on vehreä ja rauhallinen pientaloalue, joka sopii erinomaisesti lapsiperheelle. Lähikauppa, päiväkoti, koulu ja kirjasto löytyvät alle kilometrin säteeltä, ja Kauniaisten keskustan sekä Kauppakeskus Sellon monipuoliset palvelut ovat vain parin kilometrin päässä. Luonto on läsnä arjessa: Gallträsk-järven uimapaikka ja Träskmossenin luontopolku kutsuvat ulkoilemaan aivan lähituntumassa. Liikenneyhteydet ovat sujuvat, sillä Keran asemalta junamatka Helsingin keskustaan taittuu reilussa varttitunnissa ja Turunväylä on riittävän lähellä vaivattomaan autoiluun, mutta tarpeeksi kaukana säilyttääkseen asuinalueen rauhan.
Kevätpiippo on tilaisuus valita uusi, laadukas koti erinomaiselta paikalta ennen kuin talot valmistuvat. Ota yhteyttä ja kerron mielelläni lisää!
Myynti ja tiedustelut:
Niko Karhu
040 500 2789
niko.karhu@bo.fi
Intresserad av denna bostad?
Kontakta oss eller lämna ett meddelande
HUONEISTO
- Osakkeet
- 1283-1719
- Hallintamuoto
- Asunto-osakeyhtiö
- Huoneluku
- 5h, avokeittiö, s, wc, var, ulkovar, 2ap (Y.j mukaan 5h+kt+s+var + 2 ap)
- Kerros
- 1
- Kerroksia
- 2
- Asuinpinta-ala
- 86,0 m²
- Muut tilat
- 0,0 m²
- Lisätietoja pinta-alasta
- Kaikille huoneistoille kuuluu asunnon pinta-alaan kuulumaton, myyntihintaan sisältyvä huoneistokohtainen puolilämmin varasto. Yhtiöjärjestyksen mukainen.
- Keittiön kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Puustelli keittiöt.
Katto: maalattu. - Liesi
- Induktio, erillisuuni
- Keittiön muut varusteet
- Astianpesukone, liesituuletin / suodatin
- Keittiön työtasojen materiaali
- Laminaatti
- Keittiön lattiamateriaali
- Laminaatti
- Keittiön seinien materiaali
- Maalattu, osalaatoitus
- Pesutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Katto: puupaneelia.
Pesuhuoneissa ja wc-tiloissa on pyyhekoukut ja paperitelineet. - Kylpyhuoneen varustus
- Suihkuseinä, pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peili, kylpyhuonekaapisto
- Kylpyhuoneen lattiamateriaali
- Laatta
- Kylpyhuoneen seinämateriaali
- Kaakeli
- WC-tilojen kuvaus
- Wc:n yhteydessä KHH. varustus: allaskaappi, peili valolla, 2x kylpyhuonekaappi korkea, varaus pesutornille.
Vessan altaan tausta laatoitetaan.
Katto: maalattu.
Varustus: pesukoneliitäntä, bidee-suihku
Lukumäärä: 1
Lattiamateriaalit: laatta
Seinämateriaalit: kaakeli, maalattu, osalaatoitus - Sauna
- Asunnossa on sauna
- Saunan kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Katto: kuusipaneeli.
lauteet: lämpökäsitelty mänty.
Pesuhuoneen ja saunan välinen seinä on lasiseinä. - Saunan lattiamateriaali
- Laatta
- Saunan seinämateriaali
- Puu
- Makuuhuoneen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Katto: maalattu.
Lukumäärä: 4
Lattiamateriaalit: laminaatti
Seinämateriaalit: maalattu - Oleskelutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
- Katto: maalattu.
Lattiamateriaalit: laminaatti
Seinämateriaalit: maalattu - Muut huonetilat
- Eteisen lattia laatta, seinät maalattu, katot maalattu.
- Kunto
- Uusi
KIINTEISTÖ- JA YHTIÖTIEDOT
- Asuinpinta-ala
- 86,0 m² (86,0 m²)
- Yhtiön nimi
- Asunto Oy Espoon Kevätpiippo
- Tontin omistus
- Valinnainen vuokratontti
- Tontin vuokrasopimus päättyy
- 18.12.2072
- Tontin vuokra
- 38 314,19 €
- Tontin koko
- 3 114,00 m²
- Pihan kuvaus
- Asunnolta on käynti terassille ja pihalle. Länteen ja etelään avautuvat
pihat terasseineen tuovat valoa ja iltapäivän aurinkoa osaksi arkea. - Rakennusvuosi (aloitettu)
- 2025
- Käyttöönottovuosi
- 2027
- Lisätietoja energiatodistuksesta
- Voimassa 14.5.2035 asti.
- Energialuokka
- B2018
- Sähköpistokepaikat
- 20
- Lisätietoja autonsäilytyspaikoista
- Kaksi huoneistokohtaista lämmityspistorasiallista autopaikkaa.
Kohteeseen rakennetaan asemapiirustuksen mukaisesti yhteensä
20 autopaikkaa, jotka on jaettu huoneistojen hallintaan siten että
jokaiselle huoneistolle kuuluu kaksi autopaikkaa. Kaikki autopaikat
varustetaan lämmityspistorasialla, ja niihin on mahdollista tilata
lisätyönä sähköajoneuvon latausasema asennettuna. Autopaikat
kytketään asunnon sähkömittaukseen. - Rajoitukset
- Asuinhuoneisto, valinnainen vuokratontti.
- Lainat
- 1 564 500,00 €
- Kiinnitykset
- 2 143 966,34 €
- Kiinteistönhoito
- Asukkaat
- Taloyhtiössä muuta
- Piharakennuksessa on taloyhtiön tekninen tila sekä puolilämmin
talovarasto.
MUITA TIETOJA
- Kaavoitus
- Asemakaava
- Lisätietoa kaavoituksesta
- Espoon kaupunki.
- Vapautuu
- Arvioitu valmistuminen sisä- ja ulkopuolisten töiden osalta 4/2027-6/2027
- Lisätietoja
- RS-kohde.
ASUMISKUSTANNUKSET
- Hoitovastike
- 369,80 €/kk (4,30 €/m²)
- Yhtiövastike yhteensä
- 1 236,13 €
- Rahoitusvastike
- 502,55 €/kk (5,84 €/m²)
- Vesimaksu
- 25,00 €/hlö/kk
- Muut maksut / lisätietoa maksuista
- Vesivastike, ennakkomaksu 18,00 €/hlö/kk (tasauslaskutus huoneistokohtaisen mittauksen mukaan)
Huoneistoissa kuluttamansa sähkön maksaa kukin osakkeenomistaja suoraan
sähkön toimittajalle tekemänsä sähkösopimuksen mukaisesti.
Huoneistoihin kuuluvien huoneistokohtaisten piha-autopaikkojen
lämpöpistokkeesta kulutetun sähkön ja huoneistoihin kuuluville pihaautopaikoille
osakkeenomistajan lisä- tai muutostyönä asennetun
sähköajoneuvon latauspisteen kuluttaman sähkön maksaa ko. huoneiston
osakkeenomistaja suoraan sähkön toimittajalle tekemänsä sähkösopimuksen
mukaisesti.
Kotivakuutusmaksut omien sopimusehtojen mukaisesti.
Varainsiirtovero 1,5 % velattomasta myyntihinnasta, jonka ostaja hoitaa itsenäisesti 2kk omistusoikeuden siirtymisestä.
Valinnaisen vuokratontin tontin lunastushinnassa ei ole huomioitu korotuksia. Lunastushinnan lisäksi osakkaan maksettavaksi tulevat lunastamisesta aiheutuvat kulut (mm. kaupanvahvistajan palkkio, lunastuslaskema), sekä lunastushinnasta maksettava huoneistokohtainen tonttiosuuden varainsiirtovero, joka on 3% tontin lunastushinnasta.
Ostajan on tutustuttava kohteen myyntiasiakirjoihin ennen kauppakirjan allekirjoittamista.
HINTA
- Myyntihinta
- 187 438,00 € (2 179,51 €/m²)
- Velaton hinta
- 369 900,00 € (4 301,16 €/m²)
- Velkaosuus
- 182 462,00 € (2 121,65 €/m²)
- Maksutapa
- Maksuerätaulukon mukainen