Etusivu / Ajankohtaista / Asuntokaupan syksyssä on paljon valoa

Asuntokaupan syksyssä on paljon valoa

Syyskuu oli jo kolmas peräkkäinen kuukausi 2024, jolloin asuntokaupan luvut Suomessa ylittivät edellisen vuoden vastaavan kuukauden myyntiluvut. Ennakkotieto lokakuusta tukee käsitystä siitä, että lokakuu jatkaa kasvutrendiä ja antaa vahvistuksen sille, että asuntokaupan kasvu on jo vakaalla pohjalla. Kuukausittaiset myyntiluvut eivät ole vielä tavoittaneet pitkän aikavälin keskiarvoaan, joten kasvun varaa on edelleen selvästi.

Myynnissä olevien kohteiden määrät ovat edelleen korkealla tasolla, vaikka kasvu onkin jo tasaantunut. Esim Etuovi.com:ssa oli edelleen myynnissä yli 62.000 kohdetta syyskuussa 2024. Tilanne tarjoaa asunnon vaihtoa harkitsevalle runsaasti hyviä vaihtoehtoja ja pitää myyntiajat maltillisina. Samaan aikaan hyväkuntoisista perheasunnoista yleisesti ja erityisesti esim. 2000-luvulla valmistuneista omakotitaloista tuntuu olevan jatkuva vajaus verrattuna kysyntään. ”Järkevästi hinnoitellut, hyväkuntoiset perheasunnot menevät nyt nopeasti kaupaksi”, kertoo Bo LKV:n toimitusjohtaja Tuomo Räsänen.

”Järkevästi hinnoitellut, hyväkuntoiset perheasunnot menevät nyt nopeasti kaupaksi.”

Euroopan keskuspankki laski korkojaan odotetusti lokakuussa ja useimpien kuluttajien suosima 12 kk:n euribor on laskenut selvästi syksyn mittaan ollen nyt 2,6 prosentissa. Pankkien ja ekonomistien odotukset korkojen suunnasta ovat selvät. Ennuste korkotasoksi vuoden 2025 lopussa on tällä hetkellä n. 2–2,5 prosenttia. Ennakoidun kehityksen toteutuessa korkotaso siis parhaimmillaan lähes puolittuisi korkohuipusta, joka koettiin 2023.

Hyvät uutiset korkokehityksestä näyttävät myös vaikuttaneen selvästi kuluttajien käyttäytymiseen pankkien lainatiskeillä. Eri pankkiryhmien uutisointi asuntolainahakemusten kasvusta on yhtenäinen ja kertoo siitä, että lainahakemuksia on kesälomien jälkeen jätetty 25–30 prosenttia enemmän kuin vielä alkuvuodesta. Pankkien mukaan asuntolainahakemusten kasvu näkyy lainojen nostomäärissä ja kaupoissa yleensä 2-3 kuukauden viipeellä, mikä ennakoi vilkasta loppusyksyä kaupalle.

Käsillä oleva tilaisuus on asunnon vaihtajalle harvinainen, eikä välttämättä toistu lähivuosina hintojen kääntyessä nousuun.

Asuntoluottopankki Hypo julkaisi lokakuussa tutkimuksen, joka kertoo asuntojen hintojen olevan tällä hetkellä historiallisen edullisia suhteessa käytettävissä oleviin palkkatuloihin. Pääkaupunkiseudun asuntojen hinnat ovat laskeneet viime vuosina noin vuoden 2017 tasolle ja muualla maassa hintataso vastaa noin 2008–2009 tasoa. Kun palkat ovat kuitenkin nousseet selvästi, on asunnonostaja päässyt yhtä halvalla asuntoon kiinni viimeksi 1990-luvun alussa. ”Käsillä oleva tilaisuus on asunnon vaihtajalle erityisesti kasvukeskuksissa harvinainen, eikä välttämättä toistu lähivuosina hintojen kääntyessä nousuun. On hyvä huomata, että myös myyjäpuoli voi hyötyä tilanteesta erityisesti, jos oma asumisen polku kulkee tässä vaiheessa kohti suurempaa huonelukua tai neliöitä, sillä asuntokaupassa väliraha ratkaisee.”  Tuomo Räsänen toteaa.

Lisätietoja: Tuomo Räsänen, Bo LKV Oy, p. 040 718 2840.