Tuiterinkuja 7

Jokiniemi, Vantaa | Omakotitalo | 4h+k+s+2kph+khh+et+vh+p+ak+var

  • 529 000 €

    Velaton hinta

  • 114 m2

    Asuinpinta-ala

  • 142 m2

    Kokonaispinta-ala

  • 2013

    Rakennusvuosi

Seuraava esittely: 26.8.2026 klo 18:30-19:00

Nyt on tarjolla todellinen harvinaisuus!

Kaunis omakotitalo Vantaan Jokiniemessä, maalaistunnelmaa henkivällä sijainnilla mutta silti vain lyhyen matkan päässä kaikista palveluista. Tälle pienehkölle alueelle on viime vuosina rakennettu runsaasti pientaloja ja kaikki ympärillä on uutta paitsi vanha tila, johon tämän talon takapiha rajoittuu. Sijainti on mitä kaunein.

Sisään astuessa ihastuu avaraan tilaan ja vaaleisiin sävyihin. Kunnollisen kokoinen eteisaula, josta aukeaa iso olohuone. Huolitellut pinnat, ihastuttava värimaailma, takka, suuret ikkunat, käynti suurelle terassille, jossa voit viettää aikaa aikaisesta keväästä pitkälle syksyyn. Keittiö-ruokailutila yhdistyy olohuoneeseen, kaikki kätevästi lähekkäin. Erillinen WC löytyy alakerran kylpyhuoneen yhteydestä, jossa sijaitsee lisäksi sauna ja pukeutumistila.

Yläkerrassa on kolme mukavan kokoista makuuhuonetta ja kodinhoitohuone/WC/suihku -yhdistelmä on näppärä kokonaisuus. Päämakuuhuoneen yhteydessä on tilava vaatehuone sekä parveke, josta avautuu rauhoittava maaseutumainen näköala vanhalle tilalle, jossa toimii Vantaan näyttämö. Kulttuuritarjontaakin siis on, sanan mukaisesti kivenheiton päässä.

Takapiha ja terassi ovat lännen suuntaan, joten aurinko paistaa iltaan asti. Autokatos varjelee kulkupeliäsi tuiskulta ja sateelta. Lämmin iso varasto säilyttää tärkeät tavarasi ja toimii tarvittaessa vaikka toimistona, vierashuoneena ja muuntuu tarvittaessa moneen tarpeeseen.

Sijaintia ei voi olla hehkuttamatta liikaa. Läheltä löytyvät monipuoliset ja kattavat palvelut Tikkurilan keskustasta, suomen- ja ruotsinkieliset koulut ja päiväkodit ja lähes kaikki mahdolliset ja mahdottomat liikunta- ja harrastusmahdollisuudet Hiekkaharjun urheilupuistossa jonne on parin sadan metrin matka. Autolla hurauttaa hetkessä suuntaan kuin suuntaan, junalla pääsee Pasilaan vartissa ja Lentoasemakaan ei ole kaukana.

Jaakko Haapamäki | LKV, LVV, KiAT, kaupanvahvistaja | 040 9522 162 | jaakko@bo.fi

Service also in English

https://bo.fi/henkilo/jaakko-haapamaki/

Kiinnostaako tämä kohde?

Ota meihin yhteyttä tai jätä viesti

HUONEISTO

Hallintamuoto
Oma
Huoneluku
4h+k+s+2kph+khh+et+vh+p+ak+var
Kerros
1-2
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
114,0 m²
Muut tilat
28,0 m²
Lisätietoja pinta-alasta
Rakennuspiirustusten mukaan huoneistoala on 114m².

Varastorakennus on kaksikerroksinen mitoiltaan 4m x 3,5m. Mainitut pinta-alat eivät ole tarkistusmitattuja.
Keittiön kuvaus, lisätiedot ja varustus
Jääkaappi/pakastin, liesituuletin, induktioliesi, erillisuuni, mikroaaltouuni. Työtasot laminaattia, lattia parkettia, seinät maalattu / tapetoitu.
Pesutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
Alakerrassa kylpyhuone ja erillinen wc, yläkerrassa kylpyhuone/kodinhoitohuone/wc.

Alakerran kylpyhuoneessa suihku, suihkuseinä ja kiinteät kaapistot. Seinät ja lattia laatoitettu.

Yläkerran kylpyhuoneessa suihkukaappi, allas ja allaskaapisto, peilikaappi, wc, varaus pesukoneelle sekä runsaasti kaappi- ja tasotilaa. Seinät ja lattia laatoitettu.
WC-tilojen kuvaus
Seinä-wc, bidee, allas ja allaskaapisto, valopeili sekä seinäkaapit
Sauna
Asunnossa on sauna
Saunan kuvaus, lisätiedot ja varustus
Magnum-sähkökiuas, vaaleat lauteet ja tummat paneloinnit, lattia laatoitettu.
Oleskelutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
Olohuoneesta käynti osittain katetulle terassille. Lattia parkettia, seinät maalattu / tapetoitu.
Muuta kauppaan kuuluvaa
Ulkoporeamme ja terassin ulkovarjo
Muutostyöt huoneistossa
Normaalia kiinteistön ylläpitohuoltoa
Koko talo, sokkeli, terassikaiteet ja talon pilarit maalattu keväällä 05/2026
Keittiössä uusittu laitteita liesituuletin (2024), astiakone (2025), mikro ja uuni (2026)
Ilmanvaihtokanavien puhdistus ja ilmalämpöpumpun huoltopesu 2025
Kunto
Hyvä
Takka
Varaava takka

KIINTEISTÖ- JA YHTIÖTIEDOT

Asuinpinta-ala
114,0 m² (142,0 m²)
Kiinteistötunnus
92-62-200-18
Tyyppi
Tontti
Tontin omistus
Oma
Tontin koko
348,00 m²
Tontin tyyppi
Tasamaatontti
Rakennusvuosi (aloitettu)
2012
Käyttöönottovuosi
2013
Rakennusmateriaali
Puu
Muut rakennukset
Autokatos, Varasto
Kattotyyppi
Harjakatto
Kate
Tiilikate
Lämmön jakotapa
Sähköinen lattialämmitys
Lämmitysjärjestelmän kuvaus
Sähkö, ilmalämpöpumppu, muu
Ilmanvaihtojärjestelmä
Koneellinen tulo, koneellinen poisto, lämmön talteenotto
Energiatodistus
Kyllä
Energialuokka
C2018
Vesijohto
Kunnan
Viemäri
Kunnan

MUITA TIETOJA

Kaavoitus
Asemakaava
Vapautuu
Sopimuksen mukaan

ASUMISKUSTANNUKSET

Muut maksut / lisätietoa maksuista
Kiinteistövero 2026 n. 483€
Jätemaksut n. 25€/kk
Vesi ja jätevesi kulutuksen mukaan (toteutunut kustannus n. 23€/kk/henkilö)
Elisa kuituliittymä n. 40€/kk

HINTA

Myyntihinta
529 000,00 €
Velaton hinta
529 000,00 €
Tuiterinkuja 7 - kuva 1 Tuiterinkuja 7 - kuva 2 Tuiterinkuja 7 - kuva 3 Tuiterinkuja 7 - kuva 4 Tuiterinkuja 7 - kuva 5 Tuiterinkuja 7 - kuva 6 Tuiterinkuja 7 - kuva 7 Tuiterinkuja 7 - kuva 8 Tuiterinkuja 7 - kuva 9 Tuiterinkuja 7 - kuva 10 Tuiterinkuja 7 - kuva 11 Tuiterinkuja 7 - kuva 12 Tuiterinkuja 7 - kuva 13 Tuiterinkuja 7 - kuva 14 Tuiterinkuja 7 - kuva 15 Tuiterinkuja 7 - kuva 16 Tuiterinkuja 7 - kuva 17 Tuiterinkuja 7 - kuva 18 Tuiterinkuja 7 - kuva 19 Tuiterinkuja 7 - kuva 20 Tuiterinkuja 7 - kuva 21 Tuiterinkuja 7 - kuva 22 Tuiterinkuja 7 - kuva 23 Tuiterinkuja 7 - kuva 24 Tuiterinkuja 7 - kuva 25 Tuiterinkuja 7 - kuva 26 Tuiterinkuja 7 - kuva 27 Tuiterinkuja 7 - kuva 28 Tuiterinkuja 7 - kuva 29 Tuiterinkuja 7 - kuva 30