Lahnaruohontie 7

Lauttasaari, Helsinki | Kerrostalo | 2h, avok, kph, las. parveke

  • 379 000 €

    Velaton hinta

  • 52 m2

    Asuinpinta-ala

  • 275,60 €/kk

    Hoitovastike

  • 1964

    Rakennusvuosi

Ylimmän kerroksen hurmaava koti!

Tämä hissitalon 4. kerroksen koti ihastuttaa heti sisään astuttaessa – valo, avaruus ja harmoninen ilme luovat kokonaisuuden, joka tuntuu yhtä aikaa modernilta ja kodikkaalta. Pohjaratkaisu on poikkeuksellisen toimiva: jokainen neliö on hyödynnetty fiksusti ja kauniit, ajattomat materiaalivalinnat tekevät asunnosta visuaalisesti eheän ja helposti omaan tyyliin muokattavan.

Suuret ikkunapinnat tuovat luonnonvalon ja pihamaiseman kauniisti sisätiloihin. Vaalea avokeittiö istuu täydellisesti kokonaisuuteen, jossa puiset työtasot tuovat lämmintä kontrastia ja runsaat kaappi- ja laskutilat vastaavat vaativampaankin tarpeeseen. Keittiö avautuu luontevasti olohuoneeseen, johon mahtuu hyvin myös ruokailuryhmä. Olohuoneesta on käynti suurelle lasitetulle parvekkeelle, missä päivästä pääsee nauttimaan aikaisesta aamusta aina myöhäiseen iltaan. Makuuhuoneessa on runsaasti säilytystilaa ja kylpyhuone sai tuoreen ilmeen putkiremontin yhteydessä. Kylpyhuoneessa on myös liitäntä pyykinpesukoneelle.

Laadukkaasti ylläpidetty taloyhtiö seisoo jykevästi omalla tontillaan ja merkittävät remontit on suoritettu, mm. perinteinen putkiremontti vuonna 2020. Asukkaiden käytössä ovat viihtyisät yhteistilat, talosauna ja pesula sekä vuokrattavia autopaikkoja ja -talleja. Hissille on esteetön käynti.

Sijainti on mitä parhain, jossa kaikki arjen palvelut ovat lähellä ja merelliset ulkoilureitit alkavat lähes kotiovelta. Alue tarjoaa myös mainiot liikenneyhteydet ja metrolle kävelee vain muutamassa minuutissa. Tässä kodissa yhdistyvät tyylikkyys, toimivuus ja loistava sijainti.

Varaa aikasi esittelylle!

MYYNTI | SALES:
Ronny Roslöf, LKV
040 661 0011
ronny@bo.fi

Kiinnostaako tämä kohde?

Ota meihin yhteyttä tai jätä viesti

HUONEISTO

Osakkeet
1689-1740
Hallintamuoto
Asunto-osakeyhtiö
Huoneluku
2h, avok, kph, las. parveke
Kerros
4
Kerroksia
4
Asuinpinta-ala
52,0 m²
Muut tilat
0,0 m²
Lisätietoja pinta-alasta
Yhtiöjärjestyksen mukainen. Isännöitsijäntodistuksen mukainen.
Näkymät
Pihanäkymät
Parveke
Lasitettu
Keittiön kuvaus, lisätiedot ja varustus
Jääkaappi/pakastin, astianpesukone, liesitaso, liesituuletin, uuni, mikroaaltouuni, pyykinpesukone, kiinteät kaapistot, kiinteä saareke, himmennettävä valaistus. Seinät maalattu, lattia tammilankkuparketti (Bolefloor).
Pesutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
Suihku, suihkuseinät, wc-istuin, peili, pesuallas, allaskaappi, Smedbo:n hyllyt, pyyhekoukut ja saippua-annostelija, lattialämmitys. Pyykinpesukoneelle on liitäntä suihkua vastapäätä.
Sauna
Taloyhtiössä sauna
Makuuhuoneen kuvaus, lisätiedot ja varustus
Kiinteät vaatekaapit. Seinät maalattu, lattia tammilankkuparketti (Bolefloor).
Oleskelutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
Ilmoituksessa virtuaalikalustettu. Olohuoneessa videotykki ja screeni. Seinät maalattu, lattia tammilankkuparketti (Bolefloor).

Yhtiön nimi
Asunto Oy Lahnaruohontie 7
Tontin omistus
Oma
Tontin koko
2 700,00 m²
Käyttöönottovuosi
1964
Lisätietoja energiatodistuksesta
Voim. 26.8.2035 saakka.
Energialuokka
E2018
Tehdyt korjaukset ja remontit
1999 Kaukolämmönsiirtimen uusiminen
2001 Ikkunoiden ja niihin liittyvien rakenteiden uusiminen
2003 Julkisivusaneeraus
2007 Lukitusjärjestelmä
2010 Patteriventtiilit
2015 Kuntoarvio
2017 Vesiputkien ja viemärien kuntotutkimus
2018 Linjasaneerauksen suunnittelu
2020 Katon kuntotutkimus / Kattotutka
2020 Perinteisellä tavalla toteutettu linjasaneeraus (LVIS).
2021 Huoneisto-ovien, autotallien ovien ja porraskäytävien ulko-ovien uusinta + lukituksen muuttaminen iLOQ
2022 C-rapun julkisivun puhdistus sekä A-rapun paikkakorjaukset/ Suomen Kuivajää
2022 Korvausilmaventtiilien asennustyö/ Cervi Oy
2022 Vesikaton korjauksen suunnittelu / Lehikoinen Solutions
2022 Patteriverkoston tasapainotus + säätötyö
2023 Vesikaton korjaus toteutus /Kerabit Pro
2023 Sekajätteen nostosäkki uusittu / Kiinteistövarustamo
2023 Vesikaton korjaus toteutus / Kerabit Pro
2023 Taloyhtiön osakekirjat siirretty MML
2023 Väestönsuojan käyttöönottosuunnitelman laatiminen / Safetum Oy
2024 Jätepisteen uusiminen / Hannoa
2024 Väestönsuojan pakolliset korjaukset / Safetum
-suojan oven ja sulkuhuoneen oven tiivisteiden uusiminen, hätäpoistumisluukun tiivisteen uusiminen, avoimien läpivientien tiivistäminen, normaaliajan ilmanvaihdon sulkulaipan asentaminen, manometrinesteen lisäys ylipainemittariin, suojapuhaltimen öljyn lisäys, käsisammuttimien tarkistus, suojapuhaltimen korjaus (Malkit)
2025 Kaikkien asuinhuoneistojen, saunatilan ja pesutuvan märkätilojen tarkistus / Sustera
2025 Parvekkeiden kuntotutkimus, ml. elementtisaumojen sekä lasituksien tarkastelu / Sustera
2025 Hissien kuntoarvio
2025 Pesulan pesukone ja kuivausrumpu uusittiin, uusi e-todistus
Tiedossa olevat tulevat korjaukset/remontit
2026 Kuntoarvion päivittäminen
2027 Parvekkeiden pinnoitteiden uusiminen/ huoltomaalaus, pintalaatan tiivistyskorjaukset
2030 Hissien uusiminen
Pihapaikkoja
11
Autotallit
15
Lisätietoja autonsäilytyspaikoista
Kaikki paikat yhtiön hallinnassa, jonotusperuste.
Isännöitsijäntodistuksen mukainen päivämäärä
30.04.2026
Lainat
1 198 210,28 €
Isännöitsijä
Kiinteistö-Tahkola Helsinki Oy, Itälahdenkatu 15-17, 00210 Helsinki
Inna Lindholm, inna.lindholm@kiinteistotahkola.fi
Hissi
Taloyhtiössä on hissi
Taloyhtiössä muuta
Sauna, talopesula, kuivaushuone, urheiluvälinevarasto, huoneistokohtaiset varastot.

MUITA TIETOJA

Kaavoitus
Asemakaava
Vapautuu
Sopimuksen mukaan

ASUMISKUSTANNUKSET

Hoitovastike
275,60 €/kk (5,30 €/m²)
Yhtiövastike yhteensä
379,60 €
Rahoitusvastike
104,00 €/kk (2,00 €/m²)
Vesimaksu
18,00 €/hlö/kk
Muut maksut / lisätietoa maksuista
Autopaikka 25€/kk, autotalli 80-125€/kk. Huoneistokohtaiset vesimittarit, tasaus tehdään vuosittain. Hallituksella valtuudet periä tai olla perimättä enintään yhden kuukauden ylimääräinen hoitovastike, mikäli yhtiön taloudellinen tila sitä edellyttää. Hallituksella valtuudet tehdä tarvittaessa muutoksia kuukausittain kerättäviin pääomavastikkeisiin, mikäli lainoihin kohdistuvat korkomuutokset sitä edellyttävät.
Sauna
15,00 €/kk

HINTA

Myyntihinta
376 525,69 € (7 240,88 €/m²)
Velaton hinta
379 000,00 € (7 288,46 €/m²)
Velkaosuus
2 474,31 € (47,58 €/m²)
Vuokrattu
Kyllä
Lahnaruohontie 7 - kuva 1 Lahnaruohontie 7 - kuva 2 Lahnaruohontie 7 - kuva 3 Lahnaruohontie 7 - kuva 4 Lahnaruohontie 7 - kuva 5 Lahnaruohontie 7 - kuva 6 Lahnaruohontie 7 - kuva 7 Lahnaruohontie 7 - kuva 8 Lahnaruohontie 7 - kuva 9 Lahnaruohontie 7 - kuva 10 Lahnaruohontie 7 - kuva 11 Lahnaruohontie 7 - kuva 12 Lahnaruohontie 7 - kuva 13 Lahnaruohontie 7 - kuva 14 Lahnaruohontie 7 - kuva 15 Lahnaruohontie 7 - kuva 16 Lahnaruohontie 7 - kuva 17 Lahnaruohontie 7 - kuva 18 Lahnaruohontie 7 - kuva 19 Lahnaruohontie 7 - kuva 20