Etusivu / Blogi / Kodit / Pienen kodin remontti ja nerokkaat ratkaisut
Bo Living
Kodit

Pienen kodin remontti ja nerokkaat ratkaisut

Puistojen ympäröimät pastellinväriset talot muodostavat hurmaavan naapuruston keskelle kaupunkia. Helsingin Kalliossa aiemminkin asustellut pariskunta löysi huonokuntoisen asunnon, jonka he remontoivat itse.

”Tarkoitus oli ensin vain remontoida asunto ja myydä se heti remontin valmistuttua, mutta päädyimmekin itse asumaan asunnossa vuoden verran”, kertoo Jenny Stringer.

Otollisen sijainnin lisäksi vuonna 1929 rakennetun talon vanhan asunnon tunnelma ja valoisuus hurmasivat parin. 34,5-neliöinen asunto heräsi uuteen kukoistukseensa kokeneissa käsissä, sillä luovalla alalla työskentelevä kaksikko oli tehnyt asuntoremontteja jo aiemmin sekä yhdessä että erikseen.

1920-luvun uusklassiseen tyyliin rakennetut talot muodostavat hurmaavan naapuruston keskelle kaupunkia.

Kokeneet remontoijat

Korkealuokkaisia remontteja toteuttavan puuseppä Simon Stringerin töitä on esitelty kansainvälisissä designlehdissä. Mainosalalla art directorina ja mainoselokuvaohjaajana toimiva Jenny taas on päässyt omien remonttien muodossa hyödyntämään aiempaa rakennuspiirtäjän tutkintoaan. Tämä oli kaksikon toinen yhteinen asuntoprojekti ja toinen asunto, jossa he asuivat yhdessä.

Seinien maalisävyksi valikoitui Tikkurilan G484 Talkki. Listat ja sisäovet maalattiin sävyllä H484 Mulperi.

Remontti alkoi purkamalla kaikki vanhat väliseinät ja rakentamalla uusi välikatto eteiseen. Kodin kaikki pinnat uusittiin, rakennettiin parvi ja sen alle saatiin mahtumaan keittiö. Ensimmäinen tyyliä määrittävä valinta oli kalanruotoparketti ja selvää oli, että asuntoon haluttiin luoda harmonisen vaalea ja yhtenäinen väripaletti. Maalisävyä etsittiin ja testailtiin seiniin rauhassa täydellisen lopputuloksen takaamiseksi.

Keittiön taso skannattiin RTV:n värimittarilla, jotta sama sävy saatiin myös keittiön oviin. Kaapistot ovat Ikeasta, mutta ovet maalattiin itse. Minimalistisen keittiön ja matalan tilan visuaalinen pelastus on Elican induktiotasoon upotettu liesituuletin. Jääkaappi-pakastin asennettiin tason alle, sillä korkealle jääkaapille ei koettu tarvetta. Astianpesukone sijoitettiin parven portaikon alle.

Keittiön italialainen Fenix-taso on innovatiivinen itseään korjaava materiaali.

Nerokkaat säilytysratkaisut ja parvi makuutilana

Kompaktin kokoinen asunto riitti hyvin kahden ihmisen tarpeisiin, sillä säilytystilaa muodostui keittiön lisäksi eteiskaapistoon ja parvelle. Asunnon neliöt haluttiin hyödyntää mahdollisimman tarkasti, joten lähes kaikki suunniteltiin ja tehtiin mittojen mukaan juuri tähän tilaan.

Kaunis kalanruotoparketti loi pohjan harmonisen vaalealle väripaletille. Eteisen kaapistot ja rottinkiovet ovat Simonin rakentamat.
Veistokselliset portaat toteutettiin rakentamalla alapuolelta tukeva piiloseinä. Kelluva porrastoteutus maksimoi liikkumistilan keittiöön.
Keittiön yläpuolelle rakennetulle parvelle saatiin lisää säilytystilaa upottamalla hyllyt eteisen välikaton sisään

Kompakti koti kaupungin sykkeessä

Aamuaurinko herättelee asukkaat ja maisema Pengerpuiston yli kantaa pohjakerroksesta huolimatta pitkälle horisonttiin. Parasta ympäröivässä alueessa ovat lempikahvilat ja -ravintolat, kuten Way Bakery, Gastro CafeKallio ja Harju8. Kaupungin hälinästä pääsee nopeasti kävellen myös Mustikkamaalle, joka on etenkin kesäisin pariskunnan suosima ulkoilureitti.

Läheltä löytyivät myös ystävät. Kun myynti tuli ajankohtaiseksi, pari yritti myydä asuntoa hetken aikaa itse. Pian he kuitenkin päättivät ottaa myyntiprosessiin avuksi asuntomyyjä Tanja Päivisen Bo LKV Töölön toimistolta. Parin mielestä välittäjä tuo ostajan näkökulmasta luotettavuutta myyntiin, ja se usein nopeuttaa asunnon myyntiä. Myös Bo:n ottamat myyntikuvat olivat heidän mielestään upeat. ”Loistava tilankäyttö, kodin sävymaailma ja viimeistelty lopputulos saivat suitsutusta heti ensiesittelyssä”, kertoo Tanja. Myös hyvin pidetty taloyhtiö oli tärkeässä asemassa myynnin kannalta.

Asunto löysi uuden omistajan kuukaudessa välittäjän tultua kuvioihin ja tyytyväinen pariskunta käyttää mielellään Tanjaa seuraavankin asunnon myymisessä. Seuraavaksi parin suuntana on Englanti, josta Simon on kotoisin. Haaveena on löytää sieltä hieman isompi koti, jossa olisi makuuhuone ja olohuone erikseen.

Artikkeli on julkaistu Bo Living -lehdessä 1/2024

Teksti: Peeta Peltola
Kuvat: Anna Brandt
Stailaus: Karla Aaltonen

Bo:n tekevät ihmiset. Tiimimme koostuu yli 240 ammattilaisesta, jotka yhdessä luovat päivittäin suomalaisen kiinteistönvälityksen menestystarinaa. Tarjoamme laadukasta ja henkilökohtaista palvelua, joka johtaa hyviin kokemuksiin ja erinomaisiin kauppoihin.