Tuurintie 1

Keskusta, Turku | Kerrostalo | 2h+avok.+kph/wc (YJ: 2h+kk+s)

  • 239 000 €

    Velaton hinta

  • 47,0 m2

    Asuinpinta-ala

  • 174,72 €/kk

    Hoitovastike

  • 1927

    Rakennusvuosi

Seuraava esittely: 13.5.2026 klo 16:40-17:00

Tunnelmallinen kaksio Puolalanpuiston laidalla

Tervetuloa tunnelmalliseen kotiin, jossa yhdistyvät historiallinen tunnelma ja moderni mukavuus – upealla sijainnilla Puolalanpuiston laidalla.

Asunto sijaitsee omassa rauhassaan vehreän puiston kupeessa, mutta silti aivan kaupungin ytimessä. Tämä arvostettu sijainti tarjoaa harvinaisen yhdistelmän kauneutta, rauhallisuutta ja erinomaista saavutettavuutta – kauppatori ja kaikki keskustan palvelut ovat vain lyhyen kävelymatkan päässä.

Asunto-Osakeyhtiö Tornikatu 1 b on hyvin hoidettu ja arvostettu taloyhtiö, jossa suuret remontit on jo toteutettu, tuoden huolettomuutta asumiseen vuosiksi eteenpäin.Viimeisimpinä on valmistunut mm. putkiremontti ja ikkunat on vaihdettu aivan hetki sitten.

Itse asunto hurmaa tasapainollaan: kaksi huonetta tarjoavat toimivan ja viihtyisän kokonaisuuden. Toisen huoneen yhteydessä sijaitsee joulukuussa 2025 uusittu, käyttämätön Noblessan tyylikäs keittiö. Kylpyhuone on tilava ja uusittu putkiremontin yhteydessä 2019.

Kodissa vanha ja uusi kohtaavat harmonisesti. Kauniit, vanhat lautalattiat, ovet ja ikkunalaudat luovat lämpimän tunnelman, kun taas asunnon tekniikka ja tilaratkaisut vastaavat tämän päivän vaatimuksia.

Tämä koti on täydellinen valinta sinulle, joka arvostat laatua, sijaintia ja ainutlaatuista tunnelmaa – tervetuloa ihastumaan.

Esittelyt ja lisätiedot:

Tuomas Nurmi, asuntomyyjä, KTM
tuomas.nurmi@bo.fi, 040 626 3776

Kiinnostaako tämä kohde?

Ota meihin yhteyttä tai jätä viesti

HUONEISTO

Osakkeet
5147-5510
Hallintamuoto
Asunto-osakeyhtiö
Huoneluku
2h+avok.+kph/wc (YJ: 2h+kk+s)
Kerros
1
Kerroksia
5
Asuinpinta-ala
47,0 m²
Muut tilat
0,0 m²
Lisätietoja pinta-alasta
Pinta-alaa ei tarkistusmitattu. Huoneiston todellinen pinta-ala voi olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä mainittua suurempi tai pienempi. Yhtiöjärjestyksen mukainen. Isännöitsijäntodistuksen mukainen.
Keittiön kuvaus, lisätiedot ja varustus
Joulukuussa 2025 asennettu uusi Noblessan keittiö kodinkoneineen. Keittiö on käyttämätön.
Maalattu
Pesutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
Kylpyhuone uusittu 2019 putkiremontin yhteydessä.
Kylpyhuoneen varustus
Suihkuseinä, pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, kylpyhuonekaapisto, asennettuja erikoisvarusteita
Sauna
Ei saunaa
Makuuhuoneen kuvaus, lisätiedot ja varustus
Makuuhuoneessa lautalattia ja tapetoidut seinät
Lukumäärä: 1
Oleskelutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
Keittiön yhteydessä olevan olohuoneen lattiat lautaa ja seinät maalatut
Muut huonetilat
Eteisessä lautalattia ja tapetoidut seinät
Muuta kauppaan kuuluvaa
Kauppaan voidaan sopia kuuluvaksi koko asunnon kalustus ja irtain tai osa siitä tarvittaessa.
Muutostyöt huoneistossa
Keittiö uusittu 2025 (käyttämätön)
Kylpyhuone uusittu 2019 yhtiön toimesta putkiremontin yhteydessä.
Kunto
Hyvä

KIINTEISTÖ- JA YHTIÖTIEDOT

Yhtiön nimi
Asunto-Osakeyhtiö Tornikatu 1 b
Tontin omistus
Oma
Tontin koko
1 423,00 m²
Käyttöönottovuosi
1927
Lisätietoja energiatodistuksesta
Voimassaolo 12.05.2031
Energialuokka
E2018
Tehdyt korjaukset ja remontit
2024 Julkisivupuolen ikkunoiden ja vesipellitysten vaihto
2021 Sähköinen ajoportti ja lämmönjakokeskuksen uusiminen
2020 Pihan asfaltointi ja pihalämmityskaapelien asennus
2019 Putkistosaneeraus (sisältäen sähkö- ja IV), sähköautolatauspistokkeet pihapaikoille, autotallien sähköistyksen parantaminen.
2018 Iloq-lukitusjärjestelmä
2017 Lämmönjakohuoneen asbestipurkutyö
2015 Pohjaviemäreiden uusinta, ilmastoinnin selvitystyö
2012 Julkisivu- ja vesikattosaneeraus
2011 Käyttöveden paineenkorotus ja pumppu uusittu
2010 Pohjaviemäreiden pinnoitus ja pohjakerroksen valurautaviemäreiden uusiminen
2003 Parvekeremontti
2004 Porrashuoneiden maalauskunnostus
1998 Pihanpuoleiset ikkunat
1989 Lämmönjakokeskus uusittu
Tiedossa olevat tulevat korjaukset/remontit
2025 Sisäpihan ulko-ovien, ja parvekelinjojen ikkunoiden huoltomaalaukset
2026 Hissien saneerauksen selvitys
2028 Hissien saneeraus
2028 Autotallien ja pyöräsuojan rakenneturvallisuuden perusparantaminen
Kuluvelvoitteet
Ylimääräinen yhtiökokous 4.9.2025 päätti yksimielisesti B- ja C-portaan hissien sähkötekniikan saneerauksesta samanaikaisesti. Päätettiin kattaa hankkeen kustannukset taloyhtiölle nostettavalla enintään 170 000,00 euron 20 vuoden pituisella rahoituslainalla. 9.3.2026 lainasta nostettu 90 000 euroa. Urakan päätyttyä taloudellisen loppuselvityksen jälkeen laina muutetaan pääomavastikelainaksi.
Yhtiöllä 50 000e limiittitili, 6.3.2026 käytössä 0e.
Pihapaikkoja
6
Autotallit
3
Lisätietoja autonsäilytyspaikoista
Autotallit omilla osakkeilla. Autopaikan vuokra 80e/kk.
Rajoitukset
Osakkailla on lunastusoikeus.
Isännöitsijäntodistuksen mukainen päivämäärä
31.03.2026
Lainat
1 744 473,13 €
Kiinnitykset
4 092 136,07 €
Isännöitsijä
Esa Taivainen
0304704435
esa.taivainen@turuntalohuolto.fi
PL 257, 20101 Turku
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Hissi
Taloyhtiössä on hissi
Taloyhtiössä muuta
Parveke, vinttikomero, kellarikomero, urheiluvälinevarasto, kaapeli-tv. Talopesula (pyykinpesukone, kuivauskone, mankeli)
Lämmitetty sisäpiha, sähköautopistokkeet, uusi lukittu portti.

Hoitovastike
174,72 €/kk (3,72 €/m²)
Yhtiövastike yhteensä
446,99 €
Rahoitusvastike
272,27 €/kk (5,79 €/m²)
Muut maksut / lisätietoa maksuista
Vesi ja sähkö kulutuksen mukaan.

Ostaja maksaa varainsiirtoveron 1,5% velattomasta kauppahinnasta.

Omistusoikeuden rekisteröinti, sähköinen omistusmerkintä.

Osakkeenomistajalle saattaa syntyä lainaosuuden poismaksun yhteydessä luoton myöntäneen rahalaitoksen kulloinkin voimassa olevan hinnaston mukaisia lisäkuluja, jotka veloitetaan osakkeenomistajalta.

HINTA

Myyntihinta
208 311,85 € (4 432,17 €/m²)
Velaton hinta
239 000,00 € (5 085,11 €/m²)
Velkaosuus
30 688,15 € (652,94 €/m²)
Tuurintie 1 - kuva 1 Tuurintie 1 - kuva 2 Tuurintie 1 - kuva 3 Tuurintie 1 - kuva 4 Tuurintie 1 - kuva 5 Tuurintie 1 - kuva 6 Tuurintie 1 - kuva 7 Tuurintie 1 - kuva 8 Tuurintie 1 - kuva 9 Tuurintie 1 - kuva 10 Tuurintie 1 - kuva 11 Tuurintie 1 - kuva 12 Tuurintie 1 - kuva 13 Tuurintie 1 - kuva 14 Tuurintie 1 - kuva 15 Tuurintie 1 - kuva 16 Tuurintie 1 - kuva 17 Tuurintie 1 - kuva 18 Tuurintie 1 - kuva 19 Tuurintie 1 - kuva 20 Tuurintie 1 - kuva 21 Tuurintie 1 - kuva 22 Tuurintie 1 - kuva 23 Tuurintie 1 - kuva 24 Tuurintie 1 - kuva 25 Tuurintie 1 - kuva 26 Tuurintie 1 - kuva 27 Tuurintie 1 - kuva 28 Tuurintie 1 - kuva 29 Tuurintie 1 - kuva 30 Tuurintie 1 - kuva 31 Tuurintie 1 - kuva 32 Tuurintie 1 - kuva 33 Tuurintie 1 - kuva 34 Tuurintie 1 - kuva 35 Tuurintie 1 - kuva 36