Maakaari 9

Viikki, Helsinki | Kerrostalo | 1h, kt, kph (yj: 1h+kt)

  • 169 000 €

    Velaton hinta

  • 31,50 m2

    Asuinpinta-ala

  • 166,95 €/kk

    Hoitovastike

  • 2017

    Rakennusvuosi

Valoisa ja hyväkuntoinen ylimmän kerroksen asunto erinomaisella sijainnilla! Tässä kodissa viihtyvyyttä lisäävät suuret ikkunat ja avara tunnelma. Tilava kylpyhuone tuo arkeen mukavuutta, ja taloyhtiön laadukkaat yhteiset tilat kruunaavat asumisen – käytössäsi ovat loistava pesutupa sekä tunnelmallinen puulämmitteinen sauna.

Palvelut, liikenneyhteydet ja arjen tarpeet löytyvät läheltä, mikä tekee asunnosta houkuttelevan vaihtoehdon niin ensiasunnon ostajalle kuin sijoittajallekin. Ylimmän kerroksen sijainti tarjoaa lisäksi omaa rauhaa ja viihtyisyyttä.

Viikki asuinalueena tunnetaan vehreästä ja rauhallisesta ympäristöstään sekä erinomaisista ulkoilu- ja liikuntamahdollisuuksistaan. Alue yhdistää luonnonläheisyyden ja sujuvan arjen – läheltä löytyvät kattavat palvelut, hyvät julkiset liikenneyhteydet sekä monipuoliset harrastusmahdollisuudet. Viikin suosio perustuu erityisesti viihtyisään ja moderniin kaupunkiasumiseen luonnon äärellä, kuitenkin vain lyhyen matkan päässä Helsingin keskustasta.

Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi!

Sakari Mattila
kiinteistönvälittäjä LKV, LVV, KiLAT | partneryrittäjä, Mattila Real Estate Oy LKV
044 534 0037
sakari.mattila@bo.fi

Service also in English

Kiinnostaako tämä kohde?

Ota meihin yhteyttä tai jätä viesti

HUONEISTO

Osakkeet
3985-4094
Hallintamuoto
Asunto-osakeyhtiö
Huoneluku
1h, kt, kph (yj: 1h+kt)
Kerros
5
Kerroksia
5
Asuinpinta-ala
31,5 m²
Muut tilat
0,0 m²
Lisätietoja pinta-alasta
Pinta-alaa ei ole tarkistusmitattu Yhtiöjärjestyksen mukainen. Isännöitsijäntodistuksen mukainen.
Kylpyhuoneen varustus
Suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peili
Kylpyhuoneen lattiamateriaali
Laatta
Kylpyhuoneen seinämateriaali
Maalattu
Sauna
Taloyhtiössä sauna

Tontin koko
3 812,00 m²
Käyttöönottovuosi
2017
Lisätietoja energiatodistuksesta
Voimassa 25.8.2027 asti
Energialuokka
C2013
Tehdyt korjaukset ja remontit
2018 Tontin lunastus:
20.6.2018 Yhtiökokous päätti lunastaa jäljellä olevan määräosa yhtiön vuokraamasta tontista. Tonttiosuuden lunastus rahoitetaan erillisellä lainalla, jonka kuluista vastaavat ne osakkaat, jotka eivät 20.6.2018 mennessä ole lunastaneet tonttiosuuttaan.
2020 Maalämpöurakka
2024 Ilmanvaihtokanavien nuohous ja ilmamäärien tasapainotus (Urakan toteutti LVI-Trio Oy)
2024 Maalämpöurakan 2-vuotistakuutarkastus
2025 Hissien hälytyspuhelimet uusittiin
Tiedossa olevat tulevat korjaukset/remontit
Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista vuosille 2025-2029:
2025 Rakennuttajan vastuulle kuuluvien korjausten loppuun saattaminen (vuositakuukorjaukset ja 10-vuotistakuukorjaukset)
2026 Maalämpöpumpun 5v huolto
2026 10-vuotistakuutarkastus ja PTS
2026 Palovaroittimien uusiminen
Havaitut puutteet ja korjaustarpeet
Yhtiön yleisissä tiloissa olevien talopesuloiden sekä siivouskomeroiden laatoituksissa ja vedeneristeissä on huomattu poikkeamia. Edellä mainitut poikkeamat tullaan korjaamaan aikavälillä 22.5.2026 – 19.6.2026 ja hinta-arvio korjaukselle on 20 000,00 € (sis Alv 25,5%). Taloyhtiö selvittää kustannuksien reklamointia Lehto Asunnot Oy konkurssipesälle.
Kuluvelvoitteet
Taloyhtiö on reklamoinut joulukuussa 2023 perustajaurakoitsija Lehto Asunnot Oy 10 vuotisvastuun piiriin kuuluvista virheistä ja puutteista. Perustajaurakoitsija Lehto Asunnot Oy on asetettu konkurssiin 9.2.2024. Taloyhtiö on reklamoinut Lehto Asunnot Oy konkurssipesälle rakennusvirheistä.
Lisätietoja autonsäilytyspaikoista
Autopaikkoja 30 kpl, joista 3 on yhtiön hallinnassa. Taloyhtiön välittömään hallintaan jäävät AP36(ylätaso) inva/vieraspaikaksi, AP39 ja AP40 vieraspaikoiksi. Muut autopaikat osakkeina.
Isännöitsijäntodistuksen mukainen päivämäärä
30.04.2026
Lainat
2 773 046,91 €
Kiinnitykset
8 191 854,00 €
Isännöitsijä
Helsingin Seudun Isännöitsijät Oy
Jari Tiainen
p. 09 6122 600
asiakaspalvelu@hsi.fi
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Hissi
Taloyhtiössä on hissi
Taloyhtiössä muuta
Sauna, talopesula, kuivaushuone, urheiluvälinevarasto, kaapeli-tv, huoneistokohtaiset varastot, lastenvaunuvarasto. Ilmanvaihtojärjestelmä: Rappukohtainen IV. Laajakaista, Elisa 25M (ETH), kerhotila, tapaamistila

Yhtiöllä on yhteinen syväjätehuoltopiste Asunto Oy Helsingin Logos kanssa, ja se sijaitsee yhtiön A-talon länsipuolella.
Asunto Oy Helsingin Oikos ja Asunto Oy Helsingin Logos välillä on hallinnanjakosopimuksia ja rasitesopimukset yhteiskäytön järjestelyistä.

MUITA TIETOJA

Kaavoitus
Asemakaava
Lisätietoa kaavoituksesta
Tiedustelut: Helsingin kaupunki.
Katso ja tutustu mm. ajantasainen kaavatilanne ja alueen mahdolliset suunnitelmat ja muutokset: https://kartta.hel.fi -> aineistot
puh: 09 310 1673 (vaihde), 09 310 1691 (asemakaavoitus).
Palvelut
Noin 100 metrin päässä lähikauppa Alepa, yhtiön tiloissa italialainen ravintola, sekä Viikin suuri Prisma noin 15 min kävelymatkan päässä.
Koulu
Alueella mm. Helsingin yliopiston Viikin normaalikoulu sekä Latokartanon peruskoulu.
Liikenneyhteydet
Hyvät linja-autoyhteydet ja Raide Jokeri. Sekä Kehä 1, että Lahdenväylälle nopea yhteys autolla.
Vapautuu
Heti

ASUMISKUSTANNUKSET

Hoitovastike
166,95 €/kk (5,30 €/m²)
Yhtiövastike yhteensä
945,25 €
Rahoitusvastike
778,30 €/kk (24,71 €/m²)
Vesimaksu
18,00 €/hlö/kk
Muut maksut / lisätietoa maksuista
Vesivastike-ennakko 18,00 e/hlö/kk. Taloyhtiössä kerätään arvioperusteista vesimaksua, joka tasataan kulutusmittarilukemien perusteella kerran vuodessa. Asukkaan vaihtuessa kesken vuotta on asukkaan vastuulla lukea vesimittari ja ilmoittaa lukema isännöitsijätoimistoon tasausta varten. Muussa tapauksessa tasaus suoritetaan kerran vuodessa hallituksen päättämänä ajankohtana, jolloin laskenta ei ota huomioon asukasvaihdoksia. Kustannukset ylimääräisestä vedentasauksesta osoitetaan tilauksen tehneelle. Kylmä vesi 4,62 e/m² ja lämmin vesi 8,48 e/m².

Kotivakuutus henkilökohtaisten sopimusehtojen mukaan. 
Käyttösähkö kulutuksen mukaan suoraan sähköntoimittajalle tekemänsä sähkösopimuksen mukaisesti.

Ostaja maksaa varainsiirtoveron 1,5 % velattomasta kauppahinnasta kaupantekotilaisuudessa.

Osakekirja on paperinen. Yhtiön osakeluettelo on siirretty Maanmittauslaitoksen huoneistotietojärjestelmään, ostaja vastaa omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista mahdollisista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta.

Kustannustiedot perustuvat viimeisimpään vahvistettuun tilinpäätökseen. Kevään yhtiökokousta ei ole vielä pidetty, joten vastikemäärät, muut maksut, sekä kunnossapitotarveselvitys saattavat muuttua yhtiökokouksessa.
Sauna
25,00 €/kk

HINTA

Myyntihinta
70 307,60 € (2 231,99 €/m²)
Velaton hinta
169 000,00 € (5 365,08 €/m²)
Velkaosuus
98 692,40 € (3 133,09 €/m²)
Maakaari 9 - kuva 1 Maakaari 9 - kuva 2 Maakaari 9 - kuva 3 Maakaari 9 - kuva 4 Maakaari 9 - kuva 5 Maakaari 9 - kuva 6 Maakaari 9 - kuva 7 Maakaari 9 - kuva 8 Maakaari 9 - kuva 9 Maakaari 9 - kuva 10 Maakaari 9 - kuva 11 Maakaari 9 - kuva 12 Maakaari 9 - kuva 13 Maakaari 9 - kuva 14 Maakaari 9 - kuva 15 Maakaari 9 - kuva 16 Maakaari 9 - kuva 17 Maakaari 9 - kuva 18 Maakaari 9 - kuva 19 Maakaari 9 - kuva 20 Maakaari 9 - kuva 21 Maakaari 9 - kuva 22 Maakaari 9 - kuva 23