Teuvo Pakkalan tie 12

Pohjois-Haaga, Helsinki | Kerrostalo | 3h, k, kph, vh, lasit. p

  • 220 000 €

    Velaton hinta

  • 68,90 m2

    Asuinpinta-ala

  • 383,35 €/kk

    Hoitovastike

  • 1973

    Rakennusvuosi

Valoa, avaruutta ja ylimmän kerroksen rauhaa Raide Jokerin varrella.

Kuudennen ja samalla ylimmän kerroksen läpitalon huoneisto tarjoaa yhdistelmän, jota harvoin löytää samasta paketista: runsaasti luonnonvaloa, selkeä pohjaratkaisu ja avarat näkymät kahteen ilmansuuntaan. Tässä kodissa on poikkeuksellisen hyvä tunnelma heti sisään astuttaessa.

Asunnon sydän on hiljattain uudistettu keittiö, jossa pehmeä matta greige sävy, harkitut materiaalit ja toimiva suunnittelu muodostavat ajattoman kokonaisuuden. Tilaa on aidosti myös ruokailulle, ja kokonaisuus toimii yhtä hyvin arjen keskuksena kuin ystävien illanvietoissa.

Olohuone on avara ja valoisa. Suuret ikkunat päästävät päivänvalon sisään aamusta iltaan, ja ylimmän kerroksen sijainti tuo tilaan oman rauhansa. Tilaa on reilusti sekä oleskeluun että suuremmalle ruokapöydälle. Länteen avautuva parveke toimii luontevana jatkeena olohuoneelle ja kerää ilta auringon parhaat hetket. Käynnissä oleva parvekeremontti valmistuu tämän linjan osalta arvion mukaan ennen syksyä.

Molemmat makuuhuoneet ovat tilavia ja rauhallisia, näkymät avautuvat vehreään ympäristöön ja taivaalle ilman läheisiä vastapäisiä ikkunoita. Säilytystilaa löytyy runsaasti. Laadukkaat HTH kaapistot jatkuvat eteisestä makuuhuoneisiin, ja lisäksi erillinen vaatehuone tekee arjesta huomattavan sujuvaa.

Koko asunnon läpi kulkee kaunis kalanruotokuvioinen lattia, joka sitoo tilat yhteen elegantilla ja ajattomalla tavalla. Materiaalivalinnat ovat sekä tyylikkäitä että käytännöllisiä.

Sijainti yhdistää toimivat yhteydet ja vehreän ympäristön. Alueelta liikut sujuvasti kaikkialle pääkaupunkiseudulle. Sekä Huopalahden että Pohjois Haagan asemat ovat helposti saavutettavissa, bussiyhteydet ovat erinomaiset ja Raide Jokeri tuo liikkumiseen uuden tason vaivattomuutta. Lähimmät pysäkit sijaitsevat aivan lähellä.

Tämä koti on heti vapaa seuraavalle omistajalleen. Kokonaisuus, jossa valo, toimivuus ja ylimmän kerroksen rauha kohtaavat poikkeuksellisen onnistuneella tavalla.

Kiinnostaako tämä kohde?

Ota meihin yhteyttä tai jätä viesti

HUONEISTO

Osakkeet
178654-180436
Hallintamuoto
Asunto-osakeyhtiö
Huoneluku
3h, k, kph, vh, lasit. p
Kerros
6
Kerroksia
6
Asuinpinta-ala
68,9 m²
Muut tilat
0,0 m²
Lisätietoja pinta-alasta
Yhtiön huoneistojen pinta-aloja ei ole tarkistusmitattu, tämän vuoksi pinta-alat saattavat poiketa olennaisestikin nykystandardien mukaan laskettavasta huoneistoalasta. Huoneiston todellinen asuinpinta-ala voi siten olla yhtiöjärjestyksessä ja esitteessä ilmoitettua suurempi tai pienempi.

(Yht. järj. 3 h+k) Yhtiöjärjestyksen mukainen. Isännöitsijäntodistuksen mukainen.
Näkymät
Avarat näkymät korkealta ja parvekkeelta ilta-aurinkoon.
Parveke
Lasitettu
Parvekkeen ilmansuunta
Länsi
Keittiön kuvaus, lisätiedot ja varustus
Keittiö 2020: kaapistot (HTH:n mittatilaus), induktioliesitaso (Boch), lavuaari, astianpesukone (integroitu), kiertoilmauuni (Boch), liesituuletin (aktiivihiilisuodatin, Savo), jääkaappi/pakastin (integroitu).
Lattialla upea kalanruoto laminaatti. Seinät ja välitila maali.
Pesutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
Suihku, suihkuseinä, peilikaappi, allaskaappi, wc-istuin, pesukoneliitäntä ja tilaa pesutornille. Kylpyhuoneessa on tehty mikrosementtipinnoitus vanhan laatoituksen päälle ja kaikki kalusteet on uusittu.
Sauna
Taloyhtiössä sauna
Makuuhuoneen kuvaus, lisätiedot ja varustus
Kaapistot (HTH, 2020).
Lattialla upea kalanruotokuvioinen laminaatti ja seinillä maali.
Lukumäärä: 2
Oleskelutilojen kuvaus, lisätiedot ja varustus
Lattialla upea kalanruotokuvioinen laminaatti ja seinillä maali. Ikkunoiden ja parvekkeen suunta länsi.
Kattomateriaalit
Maali muutoin, mutta kylpyhuoneessa tyylikäs sormipaneeli.
Muut huonetilat
Eteisessä kaapistot (HTH, 2020)
Muut säilytystilat
Kellarikomero
Muutostyöt huoneistossa
Keittiö uusittu kodinkoneineen, kaikki pinnat uusittu sekä kylpyhuoneessa uusittu kalusteet sekä pinnoitettu mikrosementillä pinnat nämä kaikki edellisen omistajan toimesta. Huoneistokohtaiset sähköt uusittu sitä edellisen omistajan aikana sekä sähkötaulu.
Kunto
Hyvä

KIINTEISTÖ- JA YHTIÖTIEDOT

Yhtiön nimi
Asunto Oy Teuvo Pakkalantie 12
Tontin omistus
Vuokrattu
Tontin vuokraaja
Helsingin kaupunki
Tontin vuokrasopimus päättyy
31.12.2035
Tontin vuokra
63 972,95 €
Tontin koko
13 467,00 m²
Käyttöönottovuosi
1973
Lisätietoja energiatodistuksesta
Viimeinen voimassaolopäivä 17.04.2033.
Energialuokka
C2018
Tehdyt korjaukset ja remontit
1987 Vesikattojen katemateriaalin uusinta.
1994 3 ja 5 -talojen lämmönjakokeskuksen uusinta ja pohjavesijohtojen uusinta.
1995 1-talon pohjavesijohdon uusinta.
1999 Porraskäytävien maalaus.
2000 2 ja 4 -talojen pohjavesijohtojen uusinta.
2003 Ilmanvaihtohormien nuohous, ilmamäärien säätö, K-portaan saunaosaston kunnostus.
2004 Autopaikkojen sähkölämmityspistokkeiden uusinta.
2005 Patteriventtiilien huolto, 2006 Yhtiön asunnon G 96 remontointi.
2007 F-portaan saunan kunnostus, asuinhuoneistojen lukitusjärjestelmän uusinta.
2008 Hissien peruskorjaus, ikkunoiden osittainen uusinta ja huoltomaalaus, MJT 14 -ilmanvaihtokoneiden perusparannus, B-portaan saunatilojen kunnostus, lämpimän käyttöveden sulkujen uusiminen, väestönsuojien kunnostukset.
2009 1- ja 3-talojen ilmanvaihtokoneiden perusparannus.
2010 MJT 14 saunatilojen kunnostus, 2- ja 4-talojen ilmanvaihtokoneiden perusparannus.
2011 Salaojituksen uusiminen ja perusmuurien vesieristäminen, piha-alueiden kunnostus, jätekeräyksen sekä pyykinkuivausalueen uusiminen.
2012 Parvekkeiden koekorjaukset.
2014 Kattojen uusiminen ja ikkunoiden osittainen uusiminen.
2015 Putkiston kuntotutkimus, iIlmanvaihtokanavien nuohous ja ilmamäärien säätö, pohjaputkien huuhtelu, elementin ja ikkunan välinen saumaus, parvekkeiden kaiteiden ja ulkopintojen korjauksia.
2016 - 2017 Parvekkeiden kaiteiden ja ulkopintojen korjauksia.
2017 Lämmönvaihtimet uusittu, antennikaapeleiden upotus maahan ja ilmakaapeleiden poisto, K-portaan saunan kunnostus.
2018 patteriventtiilien uusiminen ja lämmityksen tasapainotus.
2019 Maria Jotunintien puoleisen pysäköintialueen (P3) kunnostus.
2020 Teuvo Pakkalantien pysäköintialueen (P1) kunnostus, viemärien kuvaus ja huuhtelu.
2021 poistoilmahormien nuohous ja ilmanvaihdon säätö, pysäköintialueen P2 levennys ja parannustyöt.
2023 parvekeseinämien kunnostus (sis. parvekeovi ja -ikkuna) ja ilmanvaihdon parantaminen.
2024-2025 siirtyminen maalämpöön, lämmöntalteenotto ja aurinkopaneelit..
Tiedossa olevat tulevat korjaukset/remontit
2025 Palovaroittimet huoneistoihin (tehty).
2025–2026 Julkisivun kuntotutkimus ja julkisivun hankesuunnitelman ajoitus kuntotutkimuksen päivityksen tulosten perusteella.
2025/2026 Saunat (yleiset) kunnostusta tarvittaessa.
2026/2027 Lukitusjärjestelmän uusiminen etenkin yleisissä tiloissa.
2026/2027 Liikehuoneistojen ikkunat ja porrashuoneiden ovet.
2026/2027 Hissien ohjauskeskuksen uusiminen / hissien uusiminen nykyaikaisiksi.
2029 LVIS-hankesuunnitelma viimeistään vuonna 2029.
Puuston uusintaa.
Porrashuoneiden kunnostusta tarvittaessa / linjasaneerauksen yhteydessä.
Märkätilojen kunnostus tarvittaessa / linjasaneerauksen yhteydessä.
Asunto-osakeyhtiölain mukaisen hallituksen kirjallisen selvityksen yhtiön rakennusten ja kiinteistön kunnossapitotarpeista seuraavan viiden vuoden aikana tarkoitus on, että hallitus esittää arvionsa kunnossapitotöitä, jotka voivat vaikuttaa osakehuoneiston käyttämiseen tai siitä aiheutuviin kustannuksiin. Päätökset mahdollisesti käynnistettävien kunnossapitotöiden ja muutostöiden toteutuksesta sekä rahoituksesta tehdään aina yhtiökokouksessa erikseen. Kunnossapitotarveselvitys päivitetään vuosittain.
Pihapaikkoja
120
Autotallit
6
Rajoitukset
Mikäli huoneistoon on asennettu parvekelasitus, osakasluetteloon merkitty omistaja on sitoutunut ottamaan vastuun lasituksen kunnossapito- ja korjausvelvoitteista, joka siirtyy edelleen huoneiston osakkeiden vaihdossa uudelle omistajalle.
Isännöitsijäntodistuksen mukainen päivämäärä
07.05.2026
Lainat
1 431 468,57 €
Kiinnitykset
6 109 900,00 €
Isännöitsijä
Fortes Isännöinti / Pälvi Sääksvuori
Puustellinpolku 25, 00410 Helsinki
p. 044 205 7939, päivi.sääksvuori@fortes.fi
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Hissi
Taloyhtiössä on hissi
Taloyhtiössä muuta
Sauna, mankeli, väestönsuoja, ulkoiluvälinevarasto, kylmäsäilytystilat, kellarikomero, pesutupa, kaapeli-TV, taloyhtiölaajakaista Telia 10 M, koneellinen poistoilmanvaihtojärjestelmä.

MUITA TIETOJA

Kaavoitus
Asemakaava
Lisätietoa kaavoituksesta
Lisätiedot: Helsingin kaupunki p. 09 310 1691
(www.hel.fi)
Vapautuu
31.05.2026
Lisätietoja
Myyjä ei ole itse ole asunut koskaan asunnossa, joten ostajan pitää tustua kohteeseen erityisen tarkasti.

ASUMISKUSTANNUKSET

Hoitovastike
383,35 €/kk (5,56 €/m²)
Yhtiövastike yhteensä
536,15 €
Rahoitusvastike
152,80 €/kk (2,22 €/m²)
Muut maksut / lisätietoa maksuista
Taloyhtiössä ei peritä vesimaksua.

Autopaikka lämmin 15 euroa
Sähköautolatauslisä 45 euroa
Autotalli100 euroa
Pesutupa 10 euroa
Sauna 15 euroa

Pesutupamaksua peritään niiltä huoneistoilta, joilla on pesutuvan avain. Panttimaksu 50 euroa. Saunan avaimen panttimaksu 50 euroa ja pysäköintipaikalle panttimaksu pysäköintilätkälle ja avaimelle on 50 euroa.

Hallitus valtuutettiin tarvittaessa keräämään 1-2 ylimääräistä vastiketta. Valtuus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen.

Kustannustiedot perustuvat viimeisimpään vahvistettuun tilinpäätökseen. Kevään yhtiökokousta ei ole vielä pidetty, joten vastikemäärät, muut maksut, sekä kunnossapitotarveselvitys saattavat muuttua
yhtiökokouksessa.

Varainsiirtovero 1,5 %. Käyttösähkö kulutuksen mukaan. Kotivakuutusmaksut omien sopimusehtojen mukaisesti.
Sauna
15,00 €/kk

HINTA

Myyntihinta
216 147,29 € (3 137,12 €/m²)
Velaton hinta
220 000,00 € (3 193,03 €/m²)
Velkaosuus
3 852,71 € (55,92 €/m²)
Teuvo Pakkalan tie 12 - kuva 1 Teuvo Pakkalan tie 12 - kuva 2 Teuvo Pakkalan tie 12 - kuva 3 Teuvo Pakkalan tie 12 - kuva 4 Teuvo Pakkalan tie 12 - kuva 5 Teuvo Pakkalan tie 12 - kuva 6 Teuvo Pakkalan tie 12 - kuva 7 Teuvo Pakkalan tie 12 - kuva 8 Teuvo Pakkalan tie 12 - kuva 9 Teuvo Pakkalan tie 12 - kuva 10 Teuvo Pakkalan tie 12 - kuva 11 Teuvo Pakkalan tie 12 - kuva 12